Mistrz tradycji w Silnie

Mistrz tradycji w Silnie

Mistrzyni tradycji – Marianna Weilandt

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje projekt „Niechaj nigdy nie zaginie, to co w złocie i bursztynie”. Celem tego zadania jest przekazanie umiejętności i wiedzy z zakresu haftowania wzorami szkoły tucholskiej mieszkankom gminy Chojnice przez mistrzynię tego rękodzieła – Mariannę Weilandt. Artystka ma ponad 40 lat pracy twórczej, jest aktywną członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie i Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi. W konkursach sztuki ludowej m.in. w Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku, Słupsku, Bydgoszczy, Bytowie, Linii, każdorazowo otrzymywała I,II,III nagrody oraz wyróżnienia i nagrody specjalne. Pomimo swojego wieku pani Marianna jest cały czas bardzo aktywną instruktorką kursów haftu i warsztatów rękodzielniczych. Jej prace znajdują się w wielu muzeach i galeriach zarówno w Polsce jaki i za granicą: w Hiszpanii, Watykanie, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Toruniu, Bytowie, Chojnicach, Tucholi. A o niebywałym kunszcie pani Marianny świadczą  odznaczenia, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Mieszkanki gminy Chojnice mają więc okazję uczyć się od prawdziwej mistrzyni sztuki hafciarskiej – pod okiem pani Marianny z pewnością powstanie wiele serwet, serwetek, obrusów, chust i bieżników - w barwach złotych i bursztynowych oczywiście...

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem