O nas

Gminny Ośrodek Kultury prowadzi działalność już od ponad dziesięciu lat. Do naszych głównych zadań należy organizacja czasu wolnego na terenie naszej gminy, upowszechnianie lokalnej kultury, a także promocja aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia. Zajmujemy się również popularyzacją naszego regionu oraz turystyką. Szczególny nacisk kładziemy na pracę z dziećmi i seniorami. Bardzo ważną rolę w naszym funkcjonowaniu pełnią placówki zamiejscowe, w których pracuje 40 pedagogów. Gminny Ośrodek Kultury tworzą obecnie:

• 3 Wiejskie Domy Kultury (Silno, Swornegacie, Ogorzeliny),
  • 15 Świetlic Wiejskich (Nowy Dwór, Ciechocin, Nowe Ostrowite, Pawłowo, Chojniczki, Krojanty, Angowice, Czartołomie, Racławki, Lotyń, Klawkowo, Kruszka, Kłodawa, Nowa Cerkiew, Doręgowice);
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach;
  • 2 obiekty historyczne (Chata Podcieniowa w Silnie, Kaszubski Dom Rękodzieła w Swornegaciach);
  • 2 Amfiteatry (Amfiteatr Letni w Swornegaciach, Amfiteatr im. Ottona Weilanda w Charzykowach);
  • 2 obiekty sportowe (Kompleks Boisk ORLIK 2012 w Charzykowach, Kompleks boisk plażowych w Charzykowach).

Dzięki naszym staraniom udało się nam zorganizować wiele projektów i imprez przeznaczonych dla  mieszkańców naszej Gminy- zarówno tych młodszych, jak i starszych, o różnorodnych zainteresowań. W ciągu ostatnich kilku lat jednymi z ważniejszych przedsięwzięć były:

• Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach;
  • Kaszubski Festiwal Piosenki Country i Folk „CHËCZ” w Swornegaciach;
  • „Ceramika i turystyka- ożywienie miejscowości Swornegacie”;
  • „Wilkowyjskie inspiracje- czyli nic się nie zmienia od na tyłku siedzenia” Spółdzielni Socjalnej „UNII WERSAL” z Ciechocina;
  • „Seniorzy seniorów zapraszają do SWORÓW”- projekt realizowany w Swornegaciach
  • „Moja wieś najpiękniejsza”- projekt realizowany w Racławkach, Czartołomiu i Nowym Ostrowitem;
  • „Żyjmy zdrowo i wesoło, by sąsiadów mieć wokoło”- projekt realizowany w Nowej Cerkwi;
  • „Z szacunku do drzewa”- projekt realizowany w Pawłowie
  • „Radość szycia”- projekt realizowany w Kłodawie i Nowej Cerkwi
  • „Doświadczeni i niezawodni”
  • „Orlikowe Euro 2012” w Charzykowach
  • Philipiak Footvoley Polish Open” w Charzykowach
  • „Test Kaszuba” w Swornegaciach- coroczna gra terenowa
Mnogość inicjatyw podejmowanych przez Gminny Ośrodek Kultury świadczy o naszej aktywności i zaangażowaniu. Staramy się, aby mieszkańcy naszej gminy mogli w równym stopniu korzystać z organizowanych przez nas imprez czy projektów. Współpracujemy także z innymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami oraz indywidualnymi animatorami życia kulturalnego. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zorganizować jeszcze więcej wydarzeń i projektów przeznaczonych dla mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Nasza strona internetowa umożliwi nam informowanie Państwa na bieżąco o naszych inicjatywach i nadchodzących wydarzeniach.

Misja Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach :
Istniejemy po to, by pobudzać w ludziach chęć do działania i obcowania z kulturą.
Mieszkańcy są naszym potencjałem, a ich pomysły naszym mechanizmem napędowym.
Chcemy sprzyjać ich rozwojowi osobistemu i tworzyć warunki do integracji mieszkańców gminy Chojnice.