Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

tel. 533 343 475   e-mail: dominikd@gokchojnice.pl

Karolina Kiełpińska - instruktor
karolinak@gokchojnice.pl

(kontakt w sprawie warsztatów, punkt Informacji turystycznej)

Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego został utworzony w 2005r. Obiekt powstał na fundamentach byłej szkoły podstawowej (znajdującej się w wykazie obiektów gminnej ewidencji zabytków). Architektura budynku nawiązuje ściśle do architektury Kaszub. Projekt budynku odzwierciedla i współgra z przyrodą, kulturą i tradycją regionu - zbudowany jest z drewna i trzciny.     W jego wnętrzu znajdują się sale ekspozycyjne, pracownia plastyczna i pracownia ceramiczna. W obiekcie mieści się też punkt informacji turystycznej oraz odbywa sprzedaż dzieł miejscowych artystów, twórców ludowych i rękodzielników a także wydawnictw na temat regionu. Nieopodal głównego budynku usytuowana jest wiata wraz z piecem chlebowym na biesiady i imprezy okolicznościowe – to tu w sezonie letnim odbywają się m.in. „czwartkowe wieczory kaszubskie” – koncerty kaszubskich kapel, podczas których, prócz muzyki można posłuchać również żartów po kaszubsku, lokalnych legend, czy spróbować swoich sił w różnego rodzaju zabawach. Przez cały rok pod wiatą odbywają się też warsztaty wypieku tradycyjnego chleba sworzyńskiego.

W pobliżu „domu" założono malowniczy ogród z tradycyjnymi odmianami jabłoni i grusz.

W 2018 r. w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego utworzono stałą wystawę „Może wa bë chcelë wiedzec, jak Kaszëbi żëją?" – znajdujące się na niej eksponaty są darami od mieszkańców regionu i odwiedzających Swornegacie turystów. Ciekawym elementem ekspozycji jest siedemnastowieczna dłubanka, wyłowiona przypadkowo przez mieszkańców.

Dzięki takiej działalności Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego  turyści mogą zapoznać się z tradycjami, kulturą i historią regionu a mieszkańcy gminy zetknąć z działalnością obiektu o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.

W KDRL oferowane są też warsztaty ceramiczne, hafciarskie, wikliniarskie i plecionkarskie, a w sezonie jesienno-zimowym odbywają się spotkania integracyjne dla mieszkańców.

Aktualne ceny warsztatów (cennik do pobrania w linku) https://www.gokchojnice.pl/cms/downloads/

- warsztaty wypieku chleba 40 zł/os.

- warsztaty ceramiczne 30 zł/os.

- warsztaty wykliniarskie 30 zł/os.

- nauka gry na instrumentach (45 min.) - 20 zł, (30 min) - 15 zł

Dzień Godziny
Poniedziałek nieczynne
Wtorek 09.00 – 17.00