Kaszuby


Północna części gminy Chojnice wchodzi w skład regionu kulturowego Kaszub.  Zamieszkują tu m.in. Zaboracy – mieszkańcy południowej części Kaszub, czyli Zaborów (Ziemi Zaborskiej).

Nazwa Ziemia Zaborska po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie wystawionym przez księcia Polski i Pomorza Władysława I Łokietka z 1299 w Gnieźnie. W dokumencie tym Władysław nadał Mikołajowi Jankowicowi z Kalisza m.in. palatynat in terra Zaborensi, czyli na ziemi zaborskiej.

Nazwa odnosi się do ziem położonych za borami (Tucholskimi). Historycznie ziemia zaborska obejmowała tereny starych parafii Brusy, Wiele i Czersk. Z czasem nazwa objęła także granicę parafii Swornegacie.

W Swornegaciach do dziś zachowały się tradycje i kultura kaszubska. Można tam usłyszeć język kaszubski (w SP w Swornegaciach, jak i we wszystkich szkołach gminy Chojnice, dzieci mogą uczęszczać na lekcje j. kaszubskiego). Widoczne jest kaszubskie rękodzieło: haft, plecionkarstwo, wikliniarstwo, malowanie na szkle, rzeźba. Spuścizna materialna Zaboraków prezentowana jest na ekspozycjach w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach a specjałów kaszubskiej kuchni (m.in. ciszek, kulanek i ruchanek!) można posmakować w wielu lokalnych restauracjach i barach.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry