Wiejski Dom Kultury w Silnie

od poniedziałku do piątku

• mgr Edyta Barwina – kierownik WDK, edytab@gokchojnice.pl
  • Jerzy Porębski – instruktor, jerzyp@gokchojnice.pl

Wiejski Dom Kultury w Silnie - tuż obok placówki mieści się zabytkowa, dziewiętnastowieczna chata podcieniowa, w której znajduje się muzeum. Dom Kultury przeszedł w 2011 roku gruntowną modernizację w ramach unijnego projektu „Remont Wiejskiego Domu Kultury w Silnie w celu stworzenia miejsca spotkań i edukacji- Kosznajderia Fenomen Tożsamości”- ocieplono ściany, odnowiono dach i sale na piętrze. Nowoczesny budynek zachęca do skorzystania z interesującej oferty zajęć, jaką może pochwalić się placówka.

Bardzo ważnym aspektem działalności silnieńskiego ośrodka są cykliczne imprezy okolicznościowe. Do najważniejszych wydarzeń należy „Festyn św. Anny”, który stanowi okazję do dobrej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Co roku odbywa się również „Biesiada Silnieńska” z okazji obchodów Dnia Niepodległości. W Silnie można także wziąć udział w Dniu Babci i Dziadka, Dniu Kobiet, Dniu Dziecka czy Dniu Matki i Ojca. Odbywają się tam zajęcia muzyczne, plastyczne czy techniczne. Przy placówce działa zespół muzyczny „Malwy” oraz grupa „Pod Wspólnym Dachem” grająca poezję śpiewaną. Dzieci mogą zapisać się do grupy teatralnej „Twarze Sceny”. W ośrodku zrealizowano także wiele projektów. Jeden z najważniejszych to „Jak to z lnem było”- zarówno dzieci, jak i dorośli mogli nauczyć się przędzenia lnu na zabytkowych krosnach oraz haftu borowiackiego i kaszubskiego. Po zakończeniu programu zajęcia kontynuowano.  Ważną inicjatywą był projekt „Kwiaty wokół chaty”, w trakcie którego młodzież brała udział w warsztatach rzeźbiarskich i ozdobiła teren przy zabytkowej chacie. Z oferty zajęć placówki mogą skorzystać także seniorzy dla których zorganizowano warsztaty komputerowe w ramach projektu „Olaboga, piszę bloga”.