Biesiada hafciarska

W dniu 19 października, w Wiejskim Domu Kultury w Silnie, miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Kończąc projekt pn. "Gmina haftuje i razem świętuje", dofinansowanego w ramach Inicjatyw Lokalnych  Narodowego Centrum Kultury  przy projekcie Domy Kultury +, w Silnie odbyła się biesiada hafciarska.

Projekt zakładał stworzenie koła hafciarek i hafciarzy, którzy podtrzymywać będą kulturę tradycyjną, haftu kaszubskiego. Panie haftują tak zwaną szkołą chojnicką, według wzorów, wydanych przez panią Aleksandrę Lubińską w 2016 roku. Po zakończeniu projektu, panie spotykają się stale, raz w tygodniu. Grupa liczy 12 osób. Przewodniczy nam pani Helena Pawłowska, która na swoim koncie ma już sporo prac nagradzanych na konkursach.
W czasie biesiady, gościliśmy panią Mariannę Weilandt, która już kilka lat temu wprowadzała nas w tajniki haftu kaszubskiego, przekazując nam swoją wiedzę i umiejętności. Pani Marianna otrzymała od nas podziękowanie za swoją pracę. Niestety z powodów zdrowotnych nie odwiedziła nas pani Aleksandra Lubińska, dla której również mamy podziękowanie, ponieważ, to pani Aleksandra, poza stworzeniem teczki z wzorami, przejęła grupę z Silna, po pani Mariannie, dalej prowadząc nas przez tradycje haftu. Kolejnym gościem był pan Zygmunt Kędzierski, który na rzecz naszego koła wykonał i nieodpłatnie przekazał pieczęć pamiątkową. Poza gośćmi związanymi z naszym regionem, zaprosiliśmy również panią Stanisławę Neubauer, która jest artystką uwieczniającą na płótnie, swoją wizję związaną z haftem kaszubskim. Pani Stanisława mieszka w Kartuzach a swoją wystawę z obrazami zostawiła w naszym domu kultury na kilka tygodni, dlatego nadal można ją oglądać.
Kulminacyjnym momentem naszego spotkania, było podpisanie pisma, w którym nasze koło hafciarskie "Modrak", zwraca się do odpowiednich instytucji z prośbą o utworzenie w kalendarzu świąt, Dnia Hafciarek i Hafciarzy. Chcielibyśmy, aby takie święto zaistniało na stałe w kalendarzu ogólnopolskim i aby w tym jednym dniu, jednoczyli się hafciarze z całego kraju bez względu na to, jakim stylem haftują i z jakiego regionu pochodzą.
Następnie przeszliśmy na drugą salę, gdzie czekała na nas biesiada przy stole.
Projekt zakończył się sukcesem. Koło hafciarek "Modrak" powiększyło się o kilka nowych członków i na stałe spotyka się w naszym domu kultury.

Zapisz siędo naszego newslettera!