Diagnoza lokalna rozpoczęta

Diagnoza lokalna rozpoczęta

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach rozpoczął realizację projektu pn.: „Mieć pomysł na kulturę”. Zadanie zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu: Domy Kultury + Inicjatywy lokalne”. Ideą programu NCK jest poszerzenie dostępu do kultury oraz stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi  i współpracy pomiędzy lokalną społecznością a ośrodkiem kultury. Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich dotyczy zdiagnozowania zasobów kulturotwórczych, jakie tkwią zarówno w lokalnej społeczności, pracownikach naszej instytucji, ale też w naszej tradycji, historii, miejscach. Diagnozę lokalną gminy Chojnice wykona  Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego z Warszawy.

Członkowie Pracowni już rozpoczęli swoją pracę. W miniony poniedziałek pracownicy GOK zostali zaproszeni na spotkanie animacyjne, podczas którego starano się odpowiedzieć na pytania: Czym jest kultura?; Jak wygląda i funkcjonuje świetlica marzeń?, Jak instruktorzy postrzegają swoją rolę w poszczególnych społecznościach?. Etnolodzy badali też zasoby kulturalne naszej gminy. Pytali o interesujących ludzi, ciekawe miejsca, szczególne imprezy i wydarzenia odbywające się na terenie gminy Chojnice.

Niedługo podobne pytania zostaną skierowane do mieszkańców gminy. Projekt przewiduje realizację części badawczej w kwietniu i maju.  Po zrealizowaniu tej części zadania, przedstawimy mieszkańcom opracowaną przez etnologów diagnozę lokalną. Mieszkańcy, po zapoznaniu się z wynikami badań będą mogli zgłaszać swoje pomysły na ciekawe inicjatywy odpowiadające na tą diagnozę i związane z kulturą. W drugiej części projektu najciekawsze z nich zostaną dofinansowane i zrealizowane.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem