Hafciarka z pasją

Hafciarka z pasją

W 2024 r. swój jubileusz obchodzi nie tylko Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. W tym roku okrągłą rocznicę - dziesięciolecie twórczości, świętuje hafciarka z Ostrowitego - Helena Pawłowska.

Swoją przygodę z haftem pani Helena rozpoczyna wraz z projektem realizowanym w 2014 roku właśnie przez GOK. W zadaniu Kaszëbsczi wësziwë – Chonicczi modło zaplanowano cykl warsztatów hafciarskich z autorką kaszubskich wzorów z regionu chojnickiego – Aleksandrą Lubińską. Pani Helena szybko staje się prymuską tego szkolenia i najlepiej radzi sobie z trudną sztuką haftowania. Później wspomina, że od dawna chciała nauczyć się „wyszywania”, ale nigdy nie było ku temu okazji. Konkurs zorganizowany na zakończenie projektu przynosi początkującej hafciarce nie tylko I miejsce, ale też specjalne wyróżnienie jury. Pierwszy sukces motywuje ją do dalszej pracy oraz rozwijania swojej wiedzy i umiejętności. Bardzo poważnie traktuje nową pasję. Nie tylko szkoli się u pani Aleksandry Lubińskiej, ale zaczyna także współpracować z etnografami z Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach i Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej - Prüfferowej w Toruniu. Zapisuje się też do Klubu Haftu Złotych i Bursztynowych Barw w Tucholi. Coraz śmielej bierze udział w różnorodnych wydarzeniach związanych ze sztuką ludową. W kolejnych latach rokrocznie jest laureatką konkursów hafciarskich w Linii,  gdzie zajmuje czołowe miejsca oraz zdobywa nagrody specjalne. Jest też zwyciężczynią m.in. kilku edycji Konkursów Współczesnej Sztuki Ludowej w Borach Tucholskich, czy „Etno Design” realizowanych w ramach programu EtnoPolska. Szczególnie cenna jest dla niej nagroda zdobyta podczas Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Haftu i Koronki w Kamiennej Górze.

Zdobyte nagrody i wyróżnienia, uznanie ze strony ekspertów, ale przede wszystkim chęć popularyzowania piękna haftów kaszubskich, motywują Helenę Pawłowską do organizowania spotkań hafciarskich dla mieszkanek regionu. Za jej namową uczestniczki zajęć od 2016 r. nie tylko zaczynają haftować, ale też biorą udział (z sukcesami!) w Ogólnopolskim Konkursie Haftu Kaszubskiego w Linii. Na uznanie zasługuje też autorski cykl warsztatów hafciarskich Ocalić tradycje, z którymi pojawia się w placówkach GOK w Chojnicach oraz gminnych szkołach podstawowych. To właśnie z inicjatywy pani Heleny Pawłowskiej, przy Wiejskim Domu Kultury w Silnie, powstaje Koło Hafciarskie „Modrak”. Od początku jego działalności pani Helena kształci mieszkanki Silna i okolic w dziedzinie haftu, nie tylko kaszubskiego. Na cotygodniowych spotkaniach prowadząca dzieli się z uczestniczkami wiedzą na temat technik hafciarskich, ale także zachęca je do samodzielnego komponowania wzorów. Wspólnie z uczestniczkami warsztatów realizuje projekt Gmina haftuje i razem świętuje, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018. W 2019 r. angażuje się w zadanie Rękodzieło u nas żyje - dziadek plecie, babcia szyje, podczas którego uczy seniorów z dziesięciu wsi gminy Chojnice haftu kaszubskiego. Pani Helena włącza się też aktywnie w bieżącą działalność Wiejskiego Domu Kultury w Silnie. Jest współorganizatorką wystaw i zajęć rękodzielniczych w tej placówce. Bierze też udział w nagraniu filmów instruktażowych Jak haftować po kaszubsku. Helena Pawłowska przekazuje także swoje prace na różnorodne akcje i kiermasze charytatywne m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, „Pomoc Oliwce i Olkowi”, „Pomoc dla Aleksa”. Pomaga też w realizacji różnych akcji, z których dochód przeznaczony jest na cele dobroczynne.

Za swoją działalność w zakresie popularyzowania i promowania kultury ludowej jest wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in. Nagrodą Wójta Gminy Chojnice w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz etapie regionalnym (woj. pomorskie) Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa.

Obecnie Helena Pawłowska jest zweryfikowaną twórczynią ludową i „Mistrzem Tradycji” w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach jest dumny, że w gronie osób, z którymi współpracuje znajduje się tak utytułowana, zdolna i pełna pasji hafciarka. Liczymy na dalsze wspólne działania i jubileusze!

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem