Różne szkoły haftu

W każdą środę, w Wiejskim Domu Kultury w Silnie, spotykają się uczestniczki projektu „Mistrzostwo wyszyte na miarę”. W trakcie warsztatów twórczyni ludowa – Helena Pawłowska przekazuje początkującym adeptkom hafciarstwa wiedzę i umiejętności z zakresu haftu wzorami kaszubskimi charakterystycznymi dla regionu chojnickiego. Panie uczą się wyszywania i komponowania wzorów korzystając przede wszystkim z teczki "Wzory haftu kaszubskiego Aleksandry Lubińskiej z Chojnic" wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.

Czasem jednak, dla odmiany, wykorzystują też rozległą wiedzę i umiejętności swojej „mistrzyni” na temat różnych szkół i technik hafciarskich i tworzą trochę „odbiegające od tematu” prace. Na zdjęciach przedstawiamy serwety, obrusy i…torebki!, wyhaftowane wzorami szkoły borowiackiej i tucholskiej oraz wzorami czepcowymi haftu kaszubskiego.