Mistrzostwo "wyszyte" na miarę

Mistrzostwo

Przy Wiejskim Domu Kultury w Silnie zawiązało się Koło Hafciarskie „Modrak”. Członkinie koła spotykają się w środy i próbują swoich sił w różnych technikach rękodzielniczych, przede wszystkim jednak doskonalą swoje umiejętności związane z haftem. W bieżącym roku spotkaniom Koła Hafciarskiego towarzyszą zajęcia realizowane w ramach projektu Mistrzostwo „wyszyte” na miarę. Zadanie jest realizowane w ramach ministerialnego programu „Kultura ludowa i tradycyjna – zadanie: Mistrz Tradycji”. Mistrzem w tym projekcie jest Helena Pawłowska, która przekazuje swoją wiedzę i umiejętności hafciarskie uczestniczkom warsztatów. Proces ten odbywa się w sposób tradycyjny – podczas wspólnych spotkań w małej grupie osób. Panie poznają zarówno techniki hafciarskie, jak i tajniki kompozycji wzorów. Podczas warsztatów pracują przede wszystkim na wzorach z teki „Wzory haftu kaszubskiego Aleksandry Lubińskiej z Chojnic”, ale poznają też wzory szkoły tucholskiej, borowiackiej i czepcowej. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z pracami wykonanymi wzorami chojnickimi oraz członkiniami koła i uczestniczkami kursu przy pracy.

Jeżeli ktoś chciałby przyłączyć się do grupy, to zapraszamy serdecznie. Spotkania koła "Modrak" odbywają się w każdą środę od godz. 15.00.