Mistrzowski haft – nie tylko kaszubski

Od początku tego roku Gminny Ośrodek Kultury  Chojnicach realizuje projekt pn.: „„Mistrzyni haftu kaszubskiego – Aleksandra Lubińska””, dofinansowany ze środków MKiDN w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna. Od roku 2016 w ramach tego programu realizowane jest zadanie ”Mistrz tradycji”, którego celem jest wspieranie procesu transmisji międzypokoleniowej w obrębie danej wspólnoty kulturowej przejawiającego się w bezpośrednim międzyludzkim przekazie wiedzy, umiejętności, funkcji.

Dzięki dotacji uzyskanej w ramach tego programu GOK mógł zorganizować warsztaty hafciarskie, gdzie „mistrzem tradycji” jest p. Aleksandra Lubińska – hafciarka i instruktorka haftu kaszubskiego i artystycznego. W zajęciach prowadzonych przez mistrzynię udział biorą mieszkanki gminy Chojnice. Panie zgłębiły już tajniki haftu kaszubskiego i wyhaftowały po kilka (lub nawet kilkanaście!) prac wzorami kaszubskimi.

Na ostatnich zajęciach prowadząca je p. Aleksandra zaproponowała chwilę odpoczynku od tradycyjnych wzorów kaszubskich. Uczestniczki mogły skorzystać z tego, że ich mistrzyni jest również instruktorką haftu artystycznego. Wykonywane przez nią hafty richelieu posłużyły jako wzór do wykonania modełek, które uczestniczki zajęć mogą wykorzystać do swoich prac.

Przy okazji panie mogły dowiedzieć się, że haft richelieu to haft przeważnie biały z dzierganymi ażurowymi kompozycjami, wypełnionymi słupkami lub pajączkami, umieszczanymi jako łączenia w miejscu usuniętej tkaniny, najpierw otoczonej ściegiem dzierganym, a następnie wyciętej od spodu.

Oczywiście była to tylko chwilowa pauza w nauce haftu kaszubskiego, do którego uczestniczki powrócą już na kolejnych zajęciach.