Preludium Deszczowe

Preludium Deszczowe

Za nami kolejny cykl audycji muzycznych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach w ramach projektu „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy”.  Tym razem spotkania muzyczne odbyły się w Ogorzelinach, Pawłowie, Swornegaciach, Ostrowitem, Nowej Cerkwi, Kłodawie, Chojniczkach i Silnie. Wykonawcami koncertu byli znakomici muzycy: na fortepianie zagrał Wojciech Boczkowski, na flecie poprzecznym Magdalena Sikorska, a partie śpiewane wykonał Adam Zaremba. Koncert poprowadziła edukatorka muzyczna: Adrianna Wdziękońska.  Program koncertu pt.: „Preludium deszczowe” nawiązywał do zakończonego właśnie w Warszawie Międzynarodowego

Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina . Koncert rozpoczął się przedstawieniem historii fortepianu i przybliżeniu życiorysu Fryderyka Chopina. Pierwszym utworem, wykonanym przez muzyków był Polonez A-dur, znany jako sygnał rozpoczynający nadawanie audycji Polskiego Radia. Kolejne utwory były wykonane na fortepianie i flecie poprzecznym – była to też okazja do omówienia budowy fletu i zapoznania się z brzmieniem tego instrumentu. Następnie wystąpił baryton – Adam Zaremba, który swoim śpiewem zadziwił i oczarował publiczność. W jego wykonaniu uczestnicy audycji usłyszeli m.in. pieśń „Hulanka”, dzięki temu odbiorcy mogli się przekonać, że Chopin komponował nie tylko utwory liryczne i poważne, ale również dynamiczne i wesołe. Koncert składał się nie tylko z utworów wybitnego polskiego kompozytora, ale również można było posłuchać utworów skomponowanych przez mistrzów, na których się wzorował m.in. Jana Sebastiana Bacha. Inspiracją dla Fryderyka Chopina byli nie tylko inni kompozytorzy, chętnie słuchał on również muzyki ludowej, do której nawiązywał w wielu swoich utworach. Odbiorcy mogli wysłuchać m.in. Mazurka C-dur w wykonaniu artystów, a przy okazji sporo dowiedzieć się na temat tańców narodowych. Na zakończenie koncertu zabrzmiało tytułowe „Preludium deszczowe” wykonane przez artystów z towarzyszeniem dzieci, które naśladowały brzmienie padającego deszczu.

Dzięki audycji młodzi ludzie z gminy Chojnice mogli się przekonać, że muzyka Chopina jest przystępna i nie tak trudna w odbiorze, jak sobie to wyobrażali, a podczas koncertu muzyki klasycznej można dobrze się bawić.


Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry