Zajęcia „ETNO – LALKA”

Zajęcia „ETNO – LALKA”

Wśród wielu dziedzin niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kaszub szczególne miejsce w działalności naszej instytucji  ma haft. Haft ma na Kaszubach długą tradycję, która sięga początków XIII w. W tak długim okresie wykształciły się różne szkoły haftu kaszubskiego. Na terenie powiatu chojnickiego, wykształcił się ośrodek opierający się na szkole żukowskiej. GOK podejmuje szereg działań, żeby popularyzować haft kaszubski, w szczególności zaś szkołę chojnicką.
Obecnie realizowany jest projekt „MODA NA ETNO” dofinansowany w ramach Programu EtnoPolska Narodowego Centrum Kultury. Ma on  bezpośrednio nawiązywać do tradycji haftowania, jak i inspirować się nimi i ukazywać do czego wzory haftu kaszubskiego mogą posłużyć obecnie.
W ramach projektu w gminnych placówkach organizowane są warsztaty pn.: „ETNO – LALKA”.  Zajęcia prowadzi p. Martyna Szupecka – artystka i kreatorka mody.
Dzieci dowiadują się, czym jest haft kaszubski i w jaki sposób można go odróżnić od haftów pochodzących z innych regionów. Uczestnicy warsztatów z drewnianej łyżki tworzą lalkę, a z krepiny w siedmiu tradycyjnych kolorach wykonują strój kaszubski. W ten sposób dzieci, tworząc laleczki z najprostszych materiałów, nie tylko poznają tradycje swojego regionu, ale też samodzielnie wykonują „użytkowe dzieła sztuki”.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu zajęć w domu kultury w Silnie.  Dzieci namawiamy do samodzielnego tworzenia zabawek, a dorosłych do podpatrywania, jak wykorzystać kaszubską kulturę do kreatywnego spędzania czasu z dziećmi.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem