Fere zimowe: warsztaty kulinarne (pączki)

Fere zimowe: warsztaty kulinarne (pączki)

Tradycji stało się zadość! Ostatnie kulinarne spotkanie pod nazwą "Kuchnia z naszego podwórka" odbyły się w "Tłusty czwartek". Tematem zajęć nie mogło być nic innego jak pączki. Warsztaty tradycyjnie poprowadziły zaprzyjaźnione członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Panie wspólnie z wolontariuszami przygotowały ciasto, a pozostali w tym czasie brali udział w "Zgaduj - zgaduli". Kiedy ciasto wyrosło rozpoczęło się wyrabianie i nadziewanie pączków marmoladą, dżemem i owocami, które po usmażeniu zostały oprószone cukrem pudrem. Panie z KGW i mama Zuzi, pani Patrycja (była podopieczna placówki) otrzymały od grupy podziękowania z imiennymi wpisami. Nie zabrakło pamiątkowego zdjęcia. Paniom: Bożenie, Teresie, Marii, Grażynie, Agnieszce i Patrycji serdecznie dziękujemy!!!

Przepis na pączki: 2 kg mąki, 2 szkl. cukru, 1 kostka drożdży, 2 szkl. mleka, 10 jajek, sok i skórka starta z 3 cytryn, 2 kieliszki octu, szczypta soli.

Wszystkie składniki wymieszać (drożdże rozpuścić w płaskiej łyżce cukru), wyrobić ciasto, odstawić do wyrośnięcia.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem