Trwają przygotowania do wystawy

Trwają przygotowania do wystawy

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach realizuje zadanie pn.: „ZIEMIANKI – POLKI – EUROPEJKI”. Zadanie zostało opracowane w oparciu o działalność lokalnych patriotek i działaczek z przełomu XIX i XXw. - członkiń Koła Polek i Ziemianek.

Kobiety te przyczyniły się nie tylko do zachowania polskich tradycji, języka i kultury, ale również do budowania świadomego swoich praw i obowiązków społeczeństwa obywatelskiego. Działaczki były ziemiankami, Polkami i Europejkami w pełnym tych słów znaczeniu. Dążyły też do emancypacji i usamodzielnienia się kobiet. Kobietom z regionu oferowały nie tylko konkretny „fach”, ale też współtworzenie i postrzeganie kultury na europejskim poziomie.

W nawiązaniu do działań członkiń Koła Polek i Ziemianek, dla  uczestników zadania zostały zorganizowane warsztaty taneczne, wokalne i plastyczne. Efekty tych ostatnich zajęć będzie można podziwiać na wystawie towarzyszącej obchodom Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Połączeni Dziedzictwem”. Wystawa zostanie stworzona z prac wykonanych przez młodzież podczas warsztatów realizowanych z p. Martyną Sztupecką - Ryngwelską. Prócz prac młodych ludzi będą też pokazane materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące przebieg projektu i pokazujące zaangażowanie mieszkańców regionu w jego realizację.

Już dziś zapraszamy na podsumowanie zadania (i wystawę!) do Wiejskiego Domu Kultury w Silnie. Uroczysta gala odbędzie się 18 września; początek o godz. 16.00.


Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry