Warsztaty i spotkania o tematyce ekologicznej

Edukacja ekologiczna to nie tylko nauczanie dzieci, ale też „lekcje” skierowane do osób dorosłych. Świętowanie obchodów Dnia Ziemi, rozłożone w domu kultury w Ogorzelinach na cały cykl różnorodnych spotkań, przybrało także formę warsztatową, z której skorzystały przede wszystkim starsze mieszkanki naszego sołectwa.

Pierwszym z bardzo fascynujących warsztatów były zajęcia Las w słoiku,  z panią Joanną Doliną z Pracowni Florystycznej „Inspiracja”. Uczestniczki warsztatów poznały zasady sadzenia roślin oraz różne dodatki, które warto zastosować w sadzeniu roślin doniczkowych.  Panie wróciły do domów z własnoręcznie wykonaną dekoracją roślinną.

Dla naszych mieszkańców przygotowaliśmy także ofertę warsztatów edukacyjnych Ogrody przyjazne naturze. Zajęcia poprowadziła p. Justyna Rymon Lipińska z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, która opowiedziała m.in. o ziołach w ogrodnictwie. Wykład na temat dawnych metod, które warto stosować  zamiast chemicznych substancji, pestycydów, oprysków i nawozów zafascynował słuchaczy. Uczestnicy spotkania wzięli także udział w zajęciach praktycznych, gdzie wykonali taśmy z nasionami. Zrobienie takich taśm - z wykorzystaniem naturalnych materiałów, może być świetną formą na spędzanie zimowych i wczesnowiosennych wieczorów!

Kolejne spotkanie poprowadziła p. Regina Bluma z ZZO w Nowym Dworze. Pani Regina przybliżyła uczestnikom zajęć zasady, które każdy z nas powinien znać i wykorzystywać w praktyce. Segregacja śmieci, odpowiednie zakupy i wszystkie zachowania dotyczące zagospodarowania odpadów, mają ogromny wpływ na nasze środowisko. Uczestnicy spotkania poznali m.in. oznaczenia, które znajdują się na opakowaniach i otrzymali szereg informacji na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Bardzo dziękujemy wszystkim prowadzącym za przeprowadzenie tak wartościowych warsztatów!