Narodowe Czytanie 2023 przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

Narodowe Czytanie 2023 przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania odbyła się w sobotę, 9 września. Gminna Biblioteka Publiczna w Charzykowach tym razem zaprosiła do wspólnego czytania do Swornegaci. „Biesiada” przy suto zastawionym stole odbyła się w malowniczej scenerii, przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. W wydarzeniu udział wzięła bardzo zaangażowana i zdolna młodzież z Silna i Ogorzelin oraz sympatycy biblioteki, którzy przez kilka dni swój kunszt recytatorski szlifowali pod czujnym okiem niesamowicie utalentowanej pani Darii Kwiatkowskiej.

Lekturą Narodowego Czytania była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", która ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne była porównywana do Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza". Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Czytali dla Państwa: Daria Kwiatkowska, Teresa  Ziółtkowska, Sabina Stolpa, Dominik Dykier, Milena Gołochowicz, Jagoda Gąsiewska, Marta Gaca, Maja Witkowska, Natalia Malinowska, Lena Weręgowska, Anna Skajewska, Małgorzata Drzewicka oraz Jan Kaczmarek. Składamy ogromne podziekowania  cudownym lektorom oraz wszystkim biorącym udział w tym wspaniałym wydarzeniu.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem