Spotkania z mistrzami ilustracji

W domu kultury w Ogorzelinach odbyły się kolejne spotkania autorskie w ramach projektu „Znacie? To posłuchajcie?”, popularyzującego twórczość Jana Brzechwy, niezmiennie atrakcyjną dla kolejnych pokoleń Polaków. Najbardziej znane Polakom są te wydawnictwa wierszy Brzechwy, które ilustrował Jan Marcin Szancer. Postacie wykreowane przez tego autora, np. Lis Witalis, Ambroży Kleks, Pchła Szachrajka, istnieją w świadomości rodaków na równi z tekstami Jana Brzechwy. Dlatego też, tym  razem spotkania poświęcone były ilustracji. Poprowadził je Artur Nowicki. Goście spotkań poznali dorobek artystyczny Artura Nowickiego, który zajmuje się ilustrowaniem czasopism i książek dla dzieci.

Podczas spotkania dla dorosłych uczestnicy poznali też biografię oraz działalność twórczą mistrza polskiej ilustracji - Jana Marcina Szancera, który kształtował dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń Polaków. Po części teoretycznej prowadzący zabrał uczestników w sentymentalną podróż do dzieciństwa dzięki ilustracjom w starych książkach dla dzieci, m.in. Jana Brzechwy - pokazał slajdy i kopie starych ilustracji. Na koniec zajęć zaproponował wspólne rozwiązywanie quizów związanych z ilustrowanymi przez Szancera książkami (zwłaszcza utworami Jana Brzechwy), czy dopasowywanie bohatera z ilustracji do tytułu utworu.

Młodzież ze szkoły w Ogorzelinach natomiast uczestniczyła w warsztatach ilustratorskich. Artur Nowicki zachęcił młodych ludzi do kreowania własnych bohaterów na kanwie przygotowanych figur geometrycznych. Wspólnie też „ożywili” litery alfabetu. Zajęcia te bardzo podobały się nastolatkom, którzy twórczo spędzili dzień w domu kultury.

Zarówno spotkania dla dorosłych, jak i młodzieży, pozwoliły na upowszechnienie literatury Jana Brzechwy i przypomnienie twórczości Jana Marcina Szancera, którego 120 rocznica urodzin  przypada w 2022 roku.