Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

W świetlicy zapachniało ziołami

W świetlicy zapachniało ziołami

Czy można zapomnieć zapach świeżo skoszonej łąki, czy intensywnie pachnącej róży rosnącej przy domu? Zapamiętujemy te ulotne chwile i z wielką radością do nich wracamy. Człowiek od dawien dawna próbował zatrzymać na dłużej te przemijające doznania, tym bardziej, iż poznał ich dobroczynne właściwości, doskonale wpływające zarówno na ciało jak i umysł. Natura oferuje Nam wiele zapachów, które jak się okazuje można „zatrzymać” w wieloraki sposób. Przekonali się o tym seniorzy z gminy Chojnice, uczestnicy projektu „Ziółka i rutki na wszelakie smutki”, którzy od dłuższego czasu uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, w trakcie których zgłębiają swoją wiedzę nt. ziół.

W trakcie warsztatów z p. Aleksandrą Ziółkowską, seniorki dokonały próby "zatrzymania-urtwalenia zapachu ziół". Na wstępie poznały różnice między mydłem sodowym a potasowych. Następnie na bazie mydła z oleju słonecznikowego, oleju ze słodkich migdałów czy z oliwy extra vergin stworzyły własne kompozycje. Dodając do tak przygotowanego mydła odpowiednie oleje zimnotłoczone powstały mydła posiadające odpowiednie zastosowanie. Używając np. oleju z czarnuszki powstało mydło do skóry atopowej a z oleju konopnego mydło do cery zmęczonej. Dodając do mydła z kolei olejki eteryczne stworzyły mydła posiadające zupełnie inne właściwości. Lawenda np. uspakaja, róża ożywia a mięta wychładza. Dodanie olejku z drzewa herbacianego dezynfekuje. Uczestniczki warsztatów zgłębiały swoją wiedzę z wielką przyjemnością i z niecierpliwościa czekają na kolejne fascynujące warsztaty.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów z p. Aleksandrą Ziółkowską, które odbyły się w Świetlicy Wiejskiej w Lotyniu.

Projekt dofinansowany ze środków MRPiPS w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020.

autor zdjęć: martapotulska.pl

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem