„Jak przôdë w Swòrnëgacach garczi lepilë”

W pracowni garncarskiej w miejscowości Sokole odbyło się pierwsze spotkanie osób, które przez najbliższe kilka miesięcy będą przyswajać tajniki wykorzystania i tworzenia z gliny.  Tym samym ruszył projekt będący odpowiedzią Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach na coraz bardziej zanikający zawód garncarza.
Głównym celem zadania jest przekazanie wiedzy i umiejętności „Mistrza Tradycji” pięciu osobom młodszego pokolenia z rejonu powiatu chojnickiego. Uczestnicy projektu do końca grudnia w teorii i praktyce będą przyswajać to, co przez wiele lat do perfekcji opanował Ryszard Arkuszyński -  garncarz zrzeszony w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie, współzałożyciel i współprowadzący Pracownię Garncarską Rodziny Arkuszyńskich w miejscowości Sokole k. Polnicy.
W ramach projektu przewidziane są 3 cztero-godzinne spotkania w miesiącu. W tym czasie 5 osób nauczy się kompleksowego postępowania z gliną – od przygotowania gliny przez wyrabianie po szkliwienie i wypalanie. Zajęcia obejmować będą także poznanie różnorodności kolorystyki i zasad zdobienictwa oraz wykorzystanie ceramiki w różnych sferach życia codziennego.
Projekt dofinansowany  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna.