Gala listopadowa wieńcząca projekt

| Opublikowane w: Projekty realizowane, Projekty zakończone, Swornegacie
Gala listopadowa wieńcząca projekt

W ubiegłą sobotę w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach odbyła się Gala podsumowująca  projekt „Historia o tym, że nawet z kuchni drogi mogą wieść ku wolności”.

Gala składała się z dwóch części. Pierwszą otworzyła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach Justyna Rząska. Następnie zostały przedstawione wyniki konkursu literackiego, który był jednym z elementów projektu. W dalszej części, wiązanką biało – czerwonych kwiatów powitano wnuczkę zasłużonej dla regionu Otylii Pruszak herbu Leliwa Grażynę Bardelską. Historię rodu Pruszaków herbu Leliwa opowiedział Krzysztof Syngierski.

Część artystyczną rozpoczął zespół wokalny składający się z grupy seniorów. Następnie „Rotę” zaśpiewały dzieci przygotowane przez instruktora Marciana Stoltmanna. Część artystyczną zwieńczyły prezentacje taneczne dzieci z przedszkola w Swornegaciach oraz świetlic wiejskich w Klawkowie i Pawłowie. Występy dzieci były zwieńczeniem warsztatów tanecznych prowadzonych przez Wojciecha Chylewskiego. Dzieci „skradły” serca licznej publiczności, która bardzo ciepło przyjęła małych tancerzy.

Uroczystość miała charakter wieczoru artystycznego przygotowanego na wzór dawnych imprez prowadzonych przez Koło Ziemianek Pomorskich. O bufet zadbały uczestniczki warsztatów kulinarnych, panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Swornegaci oraz stowarzyszeń z Pawłowa i Klawkowa. Licznie przybyli goście mogli skosztować zupy cytrynowej, pierogów, tradycyjnego bigosu, ciasta marchewkowego oraz pączków ryżowych. Wszystkie potrawy przygotowano wykorzystując przepisy sprzed 100 lat.

Gali towarzyszyła wystawa prezentująca prace, będące pokłosiem warsztatów historycznych i malarskich, które odbyły się w Swornegaciach, Ogorzelinach i Silnie. Wystawa była doskonałą okazją do zapoznania się z postaciami międzywojennych działaczek niepodległościowych i społecznych.

Uroczystość została zorganizowana w ramach projektu „Historia o tym, że nawet z kuchni drogi mogą wieść ku wolności”. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Relacja z uroczystości