"Żeby od tej pory wyplatali swory", czyli tradycją w przyszłość

| Opublikowane w: Swornegacie

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach po raz kolejny podjął efektywne działania, by w zupełną niepamięć nie odeszły unikatowe, jak na obecne czasy, zajęcia rękodzielnicze. Tym razem GOK pozyskał pieniądze
z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pielęgnowanie tradycji związanych z wyplataniem korzenia sosny (sworów).
Głównym celem projektu „ Żeby od tej pory wyplatali swory” jest zachowanie i upowszechnienie unikatowej wiedzy i umiejętności  związanych z wykonywaniem splotów spiralnego i krzyżowo-żebrowego. W ramach projektu, mistrz plecionkarski posiadający ponad 40-letni staż – Czesław Hinc przekaże w sposób tradycyjny wiedzę
6 osobom z sołectwa Swornegacie. Liczne warsztaty 12-miesięcznego cyklu mają zaowocować nowymi umiejętnościami, które uczestnicy będą mogli dalej propagować. W pracy jednak wykorzystane zostaną nie tylko korzenie sosny, ale też wierzbowe witki, gałązki brzozy, słoma, itp. Do tej pory zajęcia przebiegały pod znakiem teorii. Podczas wykładów zaprezentowane i omówione zostały zasady poszczególnych gałęzi sztuki ludowej i tradycji rękodzielniczych. Przedstawione zostały też materiały i narzędzia wykorzystywane w plecionkarstwie. Od niedawna przyszli plecionkarze rozpoczęli warsztat praktyczny. Projekt potrwa do końca bieżącego roku.
Serdecznie zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury i Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach oraz odwiedzenia nas na stronie http://www.gokchojnice.pl/swornegacie/.