"Jak przóde w Swornegacach garczi lepile"

| Opublikowane w: Swornegacie

Zakończył się pierwszy etap realizowanego od maja projektu "Jak przóde w Swornegacach garczi lepile".

Uczestnicy projektu przyswajali różne techniki wyrabiania i tworzenia przedmiotów z gliny skutkiem czego powstały przepiękne płaskorzeźby, pudełka, dzbanki, wazony itd.

Wraz z opanowaniem wielu metod wykorzystania gliny zakończyła się pierwsza część projektu.

W minionym tygodniu uczestnicy pod okiem znanego artysty plastyka Jarosława Urbańskiego wybudowali wolnostojący piec do wypału ceramiki złożony z cegieł, gliny i butelek.

Materiały do budowy częściowo zostały zakupione z budżetu projektu, a częściowo pozyskane od mieszkańców wsi Swornegacie, w tym od osób prywatnych jak i miejscowych podmiotów. Wsparcie w pozyskaniu butelek otrzymaliśmy również od Zakładu Zagospodarowania Odpadami  z Nowego Dworu. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

Pierwszy wypał ceramiki nastąpił w miniony czwartek.

Każdego, kto nie zdążył lub nie mógł pojawić się w Swornegaciach, by podziwiać niezwykłe zjawisko wypału serdecznie zapraszamy w najbliższą środę 27 lipca, o godz. 19.00 do WDK Swornegacie na podsumowanie dotychczasowego przebiegu projektu.

W programie między innymi występ kapeli kaszubskiej, poczęstunek, ognisko, wypał ceramiki.

Projekt realizowany przez  Stowarzyszenie na  Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice AKOLADA i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich FIO 2016.