Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

MANUBA Rzemiosło Odzyskane

| Opublikowane w: Swornegacie
MANUBA Rzemiosło Odzyskane

Odzyskajmy pomięć o lokalnych metodach rzemieślniczych. Przywróćmy świadomość lokalnej tożsamości regionu przypominając to, co powoli staje się zapomniane.

Jesteśmy świadkami oraz uczestnikami czwartej już rewolucji przemysłowej. Terminy takie jak sensory, aplikacje, metadane wchodzą do powszechnego słownika. Z jednej strony nowe technologie pozwalają żyć sprawniej, niekiedy łatwiej i szybciej. Z drugiej natomiast częściowe przeniesienie swojego życia do przestrzeni wirtualnej i jego “tabletyzacja” skutkuje ograniczeniem doświadczania materiałów, faktur i zapachów.

To właśnie materiały takie jak drewno, ceramika, wiklina, naturalne włókna, ręcznie kuta stal oraz niepowtarzalność wykonanych z tych materiałów przedmiotów pozwala przenieść się w świat analogowy pełen historii i niezwykłych umiejętności, ludzi, którzy je wykonują. Dzięki nim możemy odzyskać kontakt z przeszłością, która stanie się inspiracją dla przyszłości.

Poprzez współcześnie zinterpretowane metody rzemieślnicze i rękodzielnicze oglądający będą mogli poznać m.in. wielowiekową historię wyrobu ceramiki Neclów, zachowujący dla kolejnych pokoleń dorobek rękodzielników z południowych Kaszub Dom Rękodzieła Ludowego w miejscowości Swornegacie, kunszt i pasję z jaką pracuje kuźnia Pana Leszka Supińskiego w Gdańsku Oliwie, to w jaki sposób Pan Bohdan Szczudło łączy doświadczenie artystyczne z wiedzą o drewnie, czy wreszcie to jak propagowana i przekazywana jest wiedza o ręcznym przędzeniu i tkaniu na Pomorzu. Odzyskując to, co powoli staje się zapomniane, przywrócimy świadomość lokalnej tożsamości regionu.

Powstałe obiekty będą tworzyć spójną i współczesną kolekcję elementów wyposażenia wnętrz pod wspólną marką Manuba. Manuba to akronim od słów: manufaktura bałtycka. Gdynia Design Days będzie pierwszym festiwalem projektowania, dla którego powstanie tego typu kolekcja. Co ważne, każdy obiekt zostanie wyprodukowany w krótkiej serii. Produkty te będzie można nabyć już podczas festiwalu.

Źródło:

http://gdyniadesigndays.eu/pl/manuba.html

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem