Akolada na Jarmarku Dominikańskim

Od 26 lipca trwa Gdański Jarmark Dominikański - największa i najpopularniejsza handlowo - usługowa impreza plenerowa w Polsce. Długoletnia tradycja i ogromna ilość atrakcji powodują, że rokrocznie odwiedzają go rzesze turystów i mieszkańców województwa pomorskiego.

Samorząd Województwa Pomorskiego, w ramach Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, w dniach 26.07-03.08.2014 organizuje wydarzenie  pod nazwą „Pomorskie Smaki”.

Pomorskie Smaki  promują walory pomorskiej wsi, dziedzictwo kulturowe i kulinarne Pomorza. Celem tego przedsięwzięcia jest również promocja lokalnej twórczości, ze szczególnych uwzględnieniem rękodzieła i rzemiosła ludowego charakterystycznego dla różnych części Pomorza.

Do udziału w tegorocznej edycji „Pomorskich smaków” zaproszono Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada. Stowarzyszenie reprezentowało już gminę Chojnice w roku ubiegłym. Duże zainteresowanie ofertą pokazaną wtedy, skłoniło organizatorów do ponownego zaproszenia Akolady na Jarmark. Na stoisku zorganizowanym przez członków Stowarzyszenia - Barbarę Życzyńską i Dominika Dykiera, można było obejrzeć rękodzieło wytwarzane przez twórców z naszego regionu a także spróbować swoich sił w toczeniu na kole garncarskim, lepieniu z gliny i wyplataniu z wikliny. Zarówno p. Basia, która prowadziła warsztaty z plecionkarstwa, jak i p. Dominik, uczący podstaw lepienia i toczenia na kole, byli oblegani przez turystów. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem. Goście z zainteresowaniem wysłuchali też krótkiego wykładu na temat historii plecionkarstwa a także, powiązanej z tym rękodziełem, entymologii nazwy wsi Swornegacie. Członkowie Akolady, na co dzień pracujący w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach, dzięki rzadko spotykanym rękodzielniczym umiejętnościom i ogromnej wiedzy o swoim regionie z pewnością przyczynili się do  promocji walorów i dziedzictwa kulturowego tego zakątka Pomorza.

Zapisz siędo naszego newslettera!