Oferta „kaszubskiego domu” na planszach

Oferta „kaszubskiego domu” na planszach

Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego to wizytówka Swornegaci. Placówka funkcjonuje od 2005 r. w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach. W ciągu tych 20 lat działalności oferta KDRL jest ciągle dopracowywana, aby obiekt jak najlepiej pełnił swoje funkcje. We wnętrzu KDRL znajdują się sale ekspozycyjne, pracownia plastyczna i pracownia ceramiczna. W obiekcie mieści się też Punkt Informacji Turystycznej oraz odbywa sprzedaż dzieł miejscowych artystów i rękodzielników, a także wydawnictw na temat regionu. Nieopodal głównego budynku usytuowana jest wiata wraz z piecem chlebowym na biesiady i imprezy okolicznościowe – to tu w sezonie letnim odbywają się m.in. „czwartkowe wieczory kaszubskie” – koncerty kaszubskich kapel, podczas których, prócz muzyki można posłuchać m.in. żartów po kaszubsku. Podczas tych wydarzeń lokalni rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści sprzedają osobiście swoje produkty. Przez cały rok pod wiatą odbywają się też warsztaty wypieku tradycyjnego chleba sworzyńskiego.

W pobliżu KDRL założono malowniczy ogród z tradycyjnymi odmianami jabłoni i grusz, gdzie w sezonie letnim prezentowana jest wystawa Jana Bernarda Jakubowskiego „Strachy polne”.

W KDRL oferowane są też warsztaty plastyczne, ceramiczne, hafciarskie, wikliniarskie i plecionkarskie, a w sezonie jesienno-zimowym odbywają się spotkania integracyjne dla mieszkańców.

Obecnie, z okazji dwudziestolecia GOK w Chojnicach, ofercie Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach poświęcona została specjalna wystawa. Prezentowana jest ona w gablotach ustawionych przy promenadzie prowadzącej na plażę w Swornegaciach oraz przed Centrum Handlowym Brama Pomorza.

Mamy nadzieję, że prezentacja oferty Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego pomoże osobom odwiedzającym nasz region w zapoznaniu się z  tradycjami, kulturą i historią regionu, a mieszkańcom gminy da możliwość poznania działalności obiektu o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem