Jubileuszowy wypiek chleba

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach rozpoczął obchody dwudziestolecia działalności. Inauguracyjne wydarzenia połączyły się z drugą okrągłą rocznicą – w 2024r. mija także 15 lat od przeprowadzenia pierwszych warsztatów wypieku chleba sworzyńskiego w Swornegaciach. Warsztaty te od początku cieszą się niesłabnącą popularnością. Korzystają z nich zarówno grupy zorganizowane – ze szkół, stowarzyszeń, fundacji; jak również osoby indywidualne, dla których w sezonie letnim organizowane są oddzielne zajęcia.

Na zaproszenie GOK do Swornegaci przybyły dwie grupy uczestników. Pierwszą stanowili dziennikarze lokalnych mediów, które od początku towarzyszą wszystkim działaniom ośrodka. Druga grupa składała się z samorządowców z gminy Chojnice – także tych, którzy w ciągu tych minionych lat przeszli na emeryturę. Niezmienna okazała się jednak załoga domu kultury w Swornegaciach, która przeprowadziła dla przybyłych gości warsztaty chlebowe. Pracownicy WDK uczynili z tej prozaicznej (jakby się wydawało) czynności, prawdziwy rytuał. Oprócz starannego odmierzania i przesiewania mąki, zaczyniania drożdży i zagniatania ciasta, można było zapoznać się z całą historią tego najpospolitszego u nas pokarmu. Warto było wysłuchać ciekawej prelekcji o poszanowaniu dla chleba i przypomnieć sobie, czym chleb być powinien dla każdego Kaszuba oraz dla każdego człowieka. Wykład był przeplatany własnymi wspomnieniami prowadzących i zasłyszanymi od najstarszych mieszkańców Swornegaci opowieściami. Całe warsztaty przeprowadzono niezwykle sprawnie i interesująco, z przytaczaniem wielu anegdot, przysłów i żartów. W oczekiwaniu na wyrośnięcie, a potem upieczenie bochenków, goście wspominali początki GOK-u, pierwsze koncerty, regaty, remonty… Po kilkugodzinnych warsztatach, każdy otrzymał Certyfikat Małego Piekarza i wykonany przez siebie chleb.

Tym wydarzeniem rozpoczęto obchody dwudziestolecia. GOK planuje jeszcze wiele atrakcji związanych ze swoim jubileuszem – warto zatem odwiedzać stronę ośrodka i obserwować profil na Facebooku.