Swornegacie po plecionkach poznacie!

Rozpoczęła się realizacja projektu „Swornegacie po plecionkach poznacie!”. Na działania przewidziane w zadaniu  Stowarzyszenie Akolada pozyskało dotację z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu „Niematerialne – przekaż dalej”. Ogólnopolski konkurs na wsparcie projektów dotyczących  zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ogłoszono w 2023 roku po raz pierwszy – wniosek Akolady znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej i uzyskał dofinansowanie w wysokości 35 tys. zł.

Zadanie dotyczy wyplatania ze sworów - naukę tego trudnego rękodzieła i upowszechnienie tradycji plecionkarskich w regionie Swornegaci. W trakcie realizacji zaplanowanych działań członkowie Akolady będą współpracować z Czesławem Hincem – znanym kaszubskim plecionkarzem, który twórczością ludową zajmuje się od ponad 50 lat. Pan Czesław wyplatał z korzeni sosny od dziecięcych lat, tej trudnej sztuki nauczył się od swojego ojca. Jego prace znajdują się na wystawach w wielu muzeach i skansenach (m.in. Wdzydzach, Słupsku, Klukach), on sam natomiast prowadzi zajęcia warsztatowe zarówno na Kaszubach, jak i w całej Polsce. Swoją działalnością promuje też polską sztukę ludową za granicą – rokrocznie prowadzi kaszubskie pokazy plecionkarskie w Danii, Niemczech, Norwegii.

Podczas cyklicznych warsztatów, organizowanych w ramach projektu, przekazuje on swoją wiedzę i umiejętności mieszkańcom regionu. Obecnie początkujący plecionkarze spotykają się w każdy wtorek w domu kultury w Swornegaciach – grupa uczestników szkolenia jest już zamknięta. Jednakże w godzinach od 10 – 13 przewidziano zajęcia otwarte – zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych tym unikatowym rękodziełem. Są to zajęcia pokazowe, w miarę możliwości organizacyjnych będzie też można spróbować swoich sił w wyplataniu razem z uczestnikami szkolenia.