Lekcja kaszubskiej historii w muzeum

4.10 w Kaszubskim Domu Rękodziała Ludowego w Swornegaciach odbyły się niecodzienne zajęcia, na których gościliśmy uczniów z klasy I i III ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. Dzieci miały okazję zapoznać się oraz popracować na starych sprzętach używanych na co dzień na Kaszubach, a których już nikt nie używa, np.:
- tara (riwa) - którą zastąpił automat do prania,
- żelazko (platizer z duszą),
- młynek (młink) - dzisiaj robimy kawę z ekspresu,
- magiel na korbę - którą na dzień dzisiejszy zastępuje magiel parowy
- czerzenka - maselnica.
Dzieci z zapałem zabrały się do pracy, jednogłośnie stwierdzając, że nasi dziadkowie musieli ciężko pracować. Lekcja okazała się ciekawym i pouczającym doświadczeniem dla uczniów, która na moment przeniosła nas w przeszłość.
Pòzdrôwiómy, do ùzdrzeni !