Swornegacie po haftach poznacie!

10 września w Swornegaciach odbyło się podsumowanie konkursu hafciarskiego, który Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach  zorganizował w ramach projektu „Kaszëbskô móda z kaszëbsczé szafë”. Na konkurs wpłynęło blisko 130 prac hafciarek z Kaszub i Borów Tucholskich. Były to hafty kaszubskie wykonane na bieliźnie stołowej, poduszkach i makatkach, ale też na elementach strojów, również tych współczesnych. Prace te znalazły się na wystawie w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w  Swornegaciach – zwiedzający ją mogli prześledzić drogę haftu kaszubskiego od początków XIII w do chwili obecnej. Obok haftów czepcowych, będących jednymi z najwcześniejszych prac hafciarskich, znalazły się tradycyjne wzory wykonane na torebkach, bluzkach, sukienkach.

Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała nagrody i wyróżnienia, które zostały wręczone właśnie podczas finisażu wystawy. Uroczystej gali towarzyszyła prelekcja Kingi Turskiej Skowronek na temat historii dizajnu. Podczas wykładu etnografka posługiwała się prezentacją multimedialną oraz  pracami konkursowymi wskazując „dobre praktyki”, ciekawe rozwiązania kompozycyjne i różne możliwości wykorzystania haftów kaszubskich. Uczestnicy mogli też posłuchać występu muzyków w repertuarze „Na kaszubską nutę” i skosztować regionalnych potraw.

Wydarzenie, które zgromadziło hafciarki z różnych regionów Kaszub, stanowiło interesujące doświadczenie dla wszystkich biorących udział w spotkaniu. Przyczyniło się też z pewnością do lepszego poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego i popularyzacji haftu kaszubskiego.