Lawenda - ulubieniec ogrodu i nie tylko

Lawenda - ulubieniec ogrodu i nie tylko

Lawenda, kwiat znany i lubiany od starożytności, jest ogrodową faworytką, gdyż pięknie pachnie i ma mnóstwo zastosowań w kosmetyce, kuchni i gospodarstwie domowym. Lawenda preferuje pełne słońce, choć toleruje też półcień i może być upawiana w doniczkach. Roślinka ta dobrze rośnie przy liliowcach, krwawnikach, goździkach i jukach. Przyciąga motyle i pszczoły.

Kłosy kwiatowe powinno się zbierać, gdy kwiaty są prawie otwarte. Odcina się łodygi kilka centymetrów pod kwiatami i wiesza się je aby się suszyły. Zalecana odmiana to lawenda wąskolistna, odmiana hiszpańska i francuska stanowią przeciwieństwo pod względem właściwości.

Lawenda ma nie tylko zastosowanie lecznicze w wielu dolegliwościach (np. angina, bezsenność, bóle głowy, bóle mięśni, niestrawność, migrena, ukąszenia, zapalenie zatok...) ale także dekoracyjne: motyw kwiatów to sielski element wystoju kuchni, salonu, nierozłączny z kuchnią prowansalską czy rustykalną sypialnią. Motyw lawendy pasuje do ceramiki, drewna, białych mebli, a sam kolor lawendowy często gości na tapicerkach i tkaninach.

Pobierz poniżej rycinę lawendy, którą można wykorzystać w dowolny sposób - jako obrazek, do użycia w  pracach plastycznych itp.

Podajemy kilka sposobów na lawendę w kuchni i kosmetyce:

Mód z lawendy i melisy

1 szklanka miodu

1/2 szklanki posiekanych świeżych kwiatów lawendy

1/4 szklanki posikanych świeżych liści melisy

1 szczypta posiekanych świeżych liści mięty zielonej

Miód w słoiku umieść w garnku z wodą, podgrzej go, aż miód stanie się półpłynny. Dodaj zioła. Zamieszaj delikatnie. Podgrzewaj od 15 do 20 minut. Zdejmij garnek z ognia. Gdy miód się wystudzi zakręć słoik i odstaw go na 7 dni w ciemne miejsce. Następnie ponownie lekko podgrzej miód, aby odcedzić zioła.  Taki miód smakuje doskonale z herbatą rumiankową.

Leczniczy napar lawendowy do kąpieli

2 litry wrzącej wody

1 szklanka suszonych liści i kwiatów lawendy

1/2 szklanki suszonych kwiatów rumianku

1/2 szklanki suszonych liści melisy

Zioła trzeba połączyć i zalać wrzącą wodą, parzyć od godziny do dwóch. Odcedzić i dodać do wody w wannie.  Przyjemna kąpiel łagodzi napięcia mięśniowe, działa też kojąco na skórę. Napar jest też dodkonały do moczenia stóp.

Świetnym sposobem na kosmetyk do kąpieli jest też zmieszanie 5 kropelek olejku lawendowego ze szklanką soli Epsom (dostępna w każdej aptece) lub solą morską.

Olejek lawendowy wymieszany z migdałowym  nadaje się do masażu relaksacyjnego i pomaga przy bólach reumatycznych.

Upokajająca maseczka lawendowa

2 kropelki olejku eterycznego z rumianku

3 krople olejku eterycznego z rozmarynu

6 kropli olejku eterycznego z lawendy

Połącz ze sobą olejki. Odstaw je na 7 dni, aby mieszanka dojrzała.

Woreczk z suszonymi kawiatami lawendy warto mieć w sypialni lub w szafie z pościelą, gdyż nadaje piękny zapach, działa anybakteryjnie i odprężająco.

Autor: Martyna S.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry