To już koniec spotkań z folklorem tego lata

Wakacje już się skończyły, ale w Swornegaciach na pewno wszyscy będą je miło wspominać. Wszystko to dzięki „Czwartkom kaszubskim”. Cykl imprez, w trakcie których mieszkańcy i turyści mogli zapoznać się z lokalną kulturą, stał się już tradycją.

„Kaszubskie czwartki” odbywają się w Swornegaciach od kilku lat. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie SWORY, a głównym partnerem przedsięwzięcia Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Z roku na rok spotkania  stają się coraz popularniejsze - na imprezy przybywa coraz więcej osób. Letnie, czwartkowe wieczory upływają w Sworach pod znakiem ludowej muzyki, zabaw, żartów i degustacji regionalnych potraw.

Dzięki tym imprezom mieszkańcy miejscowości przypomnieli sobie, jak wspaniała i interesująca jest lokalna kultura. Dla młodzieży „Kaszubskie czwartki” okazały się jeszcze ważniejsze - często nie znają oni regionalnych obyczajów i tradycji, a to przedsięwzięcie pozwoliło im się z nimi zapoznać. Również turyści zainteresowali się imprezami promującymi Kaszuby.

Organizatorzy zaprosili do współpracy ludowe kapele. Wszystkie zespoły zachwyciły publiczność. Oprócz muzyki można było posłuchać również żartów po kaszubsku, lokalnych legend czy spróbować swoich sił w różnego rodzaju zabawach.

Opłaca się odwiedzić latem tę miejscowość - na turystów czeka tu nie tylko jezioro, plaża czy las, ale także wiele interesujących zajęć związanych z lokalną kulturą. Już teraz zapraszamy na „Kaszubskie czwartki” w przyszłym roku - na pewno znów będzie wiele się działo!