Test Kaszuba inny niż zawsze!

13 sierpnia w Swornegaciach odbyła się gra terenowa „Test Kaszuba”. Zabawa ma już siedmioletnią tradycję i organizatorzy – Stowarzyszenie Akolada i Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zadbali o to, aby odbyła się ona mimo pandemii. Ze względu na reżim sanitarny nie było możliwości zorganizowania gry terenowej, podczas której miejscowi zaznajamialiby uczestników zabawy z kaszubską kulturą i tradycjami przy wspólnym wyplataniu wikliny, czy przygotowywaniu tradycyjnych ciszek. Była za to mapa i wędrówka krętymi dróżkami Swornegaci po wytyczonym przez organizatorów „siedmiobarwnym szlaku”. Inspiracją do opracowania gry był kaszubski haft. Zadaniem  uczestników zabawy było odnalezienie różnorodnych wzorów haftu i rozpoznanie, które z nich są charakterystyczne dla regionu chojnickiego. Z liter, które były przypisane tym wzorom należało ułożyć hasło – słowo „mòdri” – kolor, który wykorzystywany w tradycyjnym siedmiobarwnym hafcie symbolizuje błękit kaszubskiego nieba.
Do udziału w grze zgłosiło się blisko 200 osób i wszyscy w określonym czasie wykonali zadanie i zgłosili się po odbiór nagród. Przez cały czas trwania „Testu Kaszuba” graczom towarzyszyły kaszubskie melodie – na żywo przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego występowała kapela „Purtki” z Chojnic.
W przyszłym roku z pewnością odbędzie się kolejna edycja „Testu Kaszuba”. Czy w tradycyjnej formie? O tym przekonają się wszyscy, którzy będą chcieli zasłużyć na miano prawdziwego znawcy kaszubskich tradycji…