Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Zgłębiali tajniki zielarstwa w Swornegaciach

| Opublikowane w: Swornegacie
Zgłębiali tajniki zielarstwa w Swornegaciach

Jednym z głównych celów statutowych Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach jest  ochrona i popularyzacja kultury kaszubskiej. Z tego też względu w Swornegaciach rozpoczęła się  realizacja kolejnego już projektu, którego zadaniem jest umożliwienie mieszkańcom regionu zdobycie unikatowej wiedzy i umiejętności z zakresu regionalnych tradycji.

Pierwszy blok tematyczny dotyczył szeroko pojętego zielarstwa i był realizowany pod hasłem:  „Gdy gorączka pali czoła, mądry Kaszub zbiera zioła”. Uczestnicy zajęć zdobyli wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat różnych możliwości wykorzystywania roślin. Fitoterapeuta –Michał Konkel przeprowadził ciekawe warsztaty na temat możliwości wykorzystywania pospolitych na Kaszubach roślin do celów leczniczych i upiększających. Prócz praktycznych wiadomości np. możliwości użycia kory wierzbowej, jako naturalnej aspiryny oraz przekazania przepisu wykorzystującego właściwości skrzypu, tataraku, pokrzywy i łopianu do sporządzenia mikstury na piękne włosy, było też sporo ciekawostek. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in. z czego robiono wyrób czekoladopodobny i jak zrobić bezy bez użycia jaj. Poznali różne rośliny, które zawierają dużo więcej witaminy C, niż popularna cytryna i dostali przepis na marmoladę z pędów świerku.

Trochę inaczej przebiegała edukacja dzieci – tu warsztaty zielarskie przeprowadzała załoga z Grodziska Owidz. Młodzi adepci sztuki zielarskiej nauczyli się wyplatać wianki, poznali świętojańskie tradycje i nauczyli się, jak zrobić ziołowe „motanki”. Nauka wyrobu „motanek”, czyli laleczek – amuletów spotkała się z największym zainteresowaniem – wszak każdy chciałby wiedzieć, jak stworzyć amulet, który ma za zadanie chronić przed złem, przynosić pomyślność, a nawet spełniać życzenia…

Ofertą dla wszystkich uczestników był wykład na temat dawnych obrzędów i zwyczajów, który wygłosił Radosław Sawicki. Słuchacze dowiedzieli się m.in., co należy robić, aby plony były udane i jak dowiedzieć się, czy panna znajdzie męża w nadchodzącym roku!

Mimo ograniczeń, związanych z sytuacją epidemiczną, zajęcia na pewno na długo zapadną w pamięć uczestników. Z pewnością wykorzystają przepisy na ziołowe mikstury, eliksiry i …  spełnianie życzeń…

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem