Warsztaty z edukatorkami z Zaborskiego Parku Krajobrazowego

Kolejne zajęcia przyrodnicze  w Nowej Cerkwi przeprowadziły edukatorki z Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Na dopołudniowych warsztatach dzieci spotkały się z p. Justyną Rymon – Lipińską. Przyrodniczka przeczytała uczestnikom zajęć opowiadanie Tomasza Szweda o sroce, która „pożyczała” sobie błyszczące narzędzia chirurgiczne. Był to dobry wstęp do rozprawienia się z mitami na temat zwierząt. Dzieci dowiedziały się, że sroki wcale nie są złodziejkami, jeże nie jedzą jabłek a liczba kropek nie wskazuje wieku biedronek. Samodzielnie wykonały też bociana z papieru, rozmawiając przy tym o jego menu.

Kolejne zajęcia odbyły się późnym wieczorem. Dzieci, wraz z p. Grażyną Jaszewską wyruszyły na nocny zwiad przyrodniczy. Celem wyprawy było nasłuchiwanie głosów sów – udało się usłyszeć pohukiwanie puszczyka!

Po powrocie do świetlicy p. Grażyna zdradziła kilka tajemnic z życia sów. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały  historii o „sowich godach”, dowiedziały się, gdzie sowy mają uszy i czym jest szlara. Poznały też tajemnice bezszelestnych lotów sów i ciekawostki z życia różnych gatunków tych ptaków.

Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, ale też wyczerpujące, zwłaszcza dla najmłodszych uczestników…