Mistrzynie rękodzieła z Krojant

| Opublikowane w: Krojanty
Mistrzynie rękodzieła z Krojant

Członkinie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Krojanty zrealizowały kolejny projekt dotyczący rękodzieła inspirowanego dziedzictwem kulturowym Kaszub. Motorem całego przedsięwzięcia była p. Irena Dorawa, która opracowała wniosek na zadanie pt.: „Rękodzieło w Krojantach nie zginęło – siła pokoleń”. Pomysł spodobał się zarówno paniom z Krojant, jak i komisji przyznającej dotacje w gminie Chojnice – Stowarzyszenie dostało wsparcie finansowe na zrealizowanie cyklu warsztatów rękodzielniczych w świetlicy w Krojantach. Warsztaty poprowadziła twórczyni ludowa – p. Lilla Gierszewska. Uczestniczki zajęć zgłębiały trudną sztukę malowania różnymi technikami. Spróbowały sił w malarstwie na szkle oraz tworzeniu ikon, ozdabiały też drewniane anioły i tabliczki z wykaligrafowanymi „złotymi myślami” – również w języku kaszubskim. Zajęcia bardzo spodobały się mieszkankom Krojant. Efekty kilkumiesięcznej pracy można było podziwiać na wystawie wieńczącej projekt. Uczestniczki warsztatów zaprosiły też gości  na uroczyste podsumowaniu projektu, podczas którego podziękowały prowadzącej i zadeklarowały chęć uczestnictwa w kolejnych przedsięwzięciach związanych z dziedzictwem kulturowym regionu.