Kosznajderia. Historie nagrane – część II

Kosznajderia. Historie nagrane – część II

Kosznajderia. Historie nagrane – część II

Prezentujemy sześcioodcinkowy podcast, będący kontynuacją opowieści o losach Kosznajdrów, którzy kiedyś zasiedlali ziemię pomiędzy Chojnicami a Tucholą.  Nagrania nie są opracowaniami naukowymi, ale w większości jedynie przekazami osobistych wspomnień ludzi, którzy byli lub są związani z Kosznajderią.

Zapraszamy zatem do wysłuchania opowieści o codzienności Kosznajdrów - zwykłych ludzi, którzy okazali się zbyt niemieccy dla Polaków i zbyt spolszczeni dla Niemców.

1.Zarys historii Kosznajderii

W pierwszym odcinku  znany chojnicki historyk – pan Bogdan Kufflel przypomina słuchaczom, czym jest Kosznajderia i kim byli Kosznajdrzy. Przypomina, skąd wywodzą się Kosznajdrzy i dlaczego pojawili się na Pomorzu. Dzieje Kosznajdrów przybliża nam aż do czasów II wojny światowej i podaje powody, dla których niemieccy osadnicy zniknęli z tych terenów.

2. Bogdan Kuffel. Wspomnienia osobiste o rodzinie i jej związkach z Kosznajderią

W drugiej części spotkania z panem Bogdanem Kufflem poznamy jego prywatne związki z Kosznajderią. Dowiemy się, jak zmienił się stosunek do historii Kosznajdrów na przestrzeni lat w polskiej edukacji i zapoznamy się z częścią ciekawej historii rodziny Kufflów.

3. Jak się żyło w Gersdorf?

To nagranie zawiera wspomnienia pana Franciszka Gemby z Ogorzelin. Pan Franciszek urodził się w 1926r. -  doskonale pamięta czasy, kiedy Ogorzeliny nazywały się Gersdorf i zasiedlone były w dużej części przez Kosznajdrów. Pan Franciszek jest też świadkiem trudnej historii wojennej i powojennej oraz skomplikowanych stosunków między mieszkańcami zasiedlającymi wieś w tamtym okresie.

4. Dzieciństwo w przed- i powojennej Kosznajderii

W kolejnym odcinku poznajemy wspomnienia pani Marty Bronki, z czasów wojennych i powojennych na terenie Kosznajderii, ale widzianej z perspektywy dziecka. W tym nagraniu poruszamy więcej wątków osobistych niż faktów historycznych.

5. Losy tych, którzy pozostali

W piątym odcinku podcastu dowiemy się, jaka była historia tych Kosznajdrów, którzy zdecydowali się po wojnie zostać w Polsce. Dzieje niektórych z nich przybliży nam, mieszkający od dzieciństwa w Ostrowitem – Tadeusz Wiśniewski. Opowieści pana Tadeusza wzbogacone są anegdotami ubarwiającymi opowiadania o skomplikowanych losach Kosznajdrów i ludzi z nimi związanych.

6. Śladami Kosznajdrów. Z wizytą w świetlicy w Ciechocinie

W ostatnim już odcinku nagrań przeniesiemy się do Ciechocina gdzie dowiemy się, w jaki sposób pamięć o Kosznajdrach jest kultywowana w tej wsi. Rozmawiamy z instruktorką – panią Violettą Rossek. Nagranie zawiera też wypowiedzi kilkorga dzieci, które uczęszczają na zajęcia do świetlicy w Ciechocinie.

Dofinansowano ze środków Gminy Chojnice

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem