Chata Podcieniowa w Silnie


Silno od połowy XV w. zamieszkiwali Kosznajdrzy – niemieccy osadnicy sprowadzeni przez Krzyżaków. Dopiero po II wojnie światowej okolica została zaludniona przez napływową ludność polską.

W Silnie zachował się do XX w. zespół zabytkowych chat z podcieniami – były one prawdopodobnie pozostałością po opuszczających swoje ziemie w pośpiechu Kosznajdrach. Niestety, już w okresie powojennym drewniane chaty kolejno znikały z pejzażu wsi. Obecnie została tylko jedna.

Chata pochodzi z ok. 1850r. Jest drewniana, na kamiennych podmurówkach, częściowo oszalowana. Dach ma dwuspadowy, kryty strzechą. Chata jest konstrukcji zrębowej, z węgłami na jaskółczy ogon bez ostatków, szczyty ze śparogami. W latach 1968-1969 była gruntownie odnowiona.

W jej wnętrzu mieściła się przez pewien czas biblioteka. Od 1984r., po ponownym remoncie, stała się oddziałem muzeum w Chojnicach. W sierpniu 1998r. w skutek poważnej kolizji drogowej, chata uległa znacznemu zniszczeniu.

Gospodarze gminy Chojnice oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach doprowadzili do jej odbudowania na bazie pozostałych elementów i przeniesienia w inne miejsce w Silnie. Obecnie znajduje się ona obok Domu Kultury w Silnie. W czerwcu 2001r. oddano chatę do użytku i udostępniono dla zwiedzających.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem