Przejdź do treści Przejdź do menu głównego Przejdź do submenu Przejdź do listy placówek

Chata Podcieniowa w Silnie

DSC_0484 DSC_0482

Chata Podcieniowa w Silnie drewniana na kamiennych podmurówkach, częściowo oszalowana.

Dach dwuspadowy, kryty strzechą. Konstrukcji zrębowej z węgłami na jaskółczy ogon bez ostatków. Szczytowa, dwutraktowa, dwuosiowa. W ścianie szczytowej podcień narożny z mieczowaniem. Szczyty ze śparogami.

Wieś Silno – wzmiankowana, 1338 r. jako własność komturstwa człuchowskiego, od pocz. w. XV tucholskiego. Po 1446 własność królestwa w starostwie tucholskim.

CHAŁUPY. Wzniesione przeważnie w 1 poł. XIX w. Wieś od połowy XV wieku zamieszkiwali niemieccy koloniści, sprowadzeni przez Krzyżaków tzw. KOSZNAJDRZY. Dopiero po 1945 roku okolica się spolonizowała, przyjmując osadników z różnych regionów kraju. Bliskie sąsiedztwo Kaszub sprawiało, iż kultura tego regionu przenikała do Kosznajderii, ludność mieszała się, wiele obyczajów oraz elementów kultury\ duchowej i materialnej w ciągu wieków upodobniło się.

W Silnie zachował się do naszych czasów zespół 6 zabytkowych , drewnianych chat z podcieniami. Niestety, już w okresie powojennym kolejno znikały z pejzażu wsi. Obecnie została na pamiątkę tylko jedna

Do góry

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem