Świąteczna wystawa w Bramie Pomorza

Świąteczna wystawa w Bramie Pomorza

Boże Narodzenie to okres od 24 grudnia do Święta Trzech Króli, a czas przygotowań do tego okresu obejmuje cały Adwent. Tradycje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia sprawiają, że to najbardziej magiczny moment w roku.

Okres przedświąteczny kojarzy się z wykonywaniem ozdób choinkowych i przystrajaniem domu. Tradycyjnie w naszym regionie ozdoby te tworzone są  z szyszek, słomy i bibuły a wnętrze domu upiększa się stroiszem świerkowym, wieńcami adwentowymi, jemiołą… Przed świętami tradycję stanowi również wspólne przygotowywanie potraw, które można potem znaleźć na wigilijnym stole. Jest więc ucieranie maku, lepienie pierogów, kiszenie buraków, pieczenie pierniczków…

Wigilijny wieczór to przede wszystkim spotkanie z najbliższymi, wspólna kolacja i dzielenie się opłatkiem. W czasie wieczerzy nie może zabraknąć sianka pod obrusem, dodatkowego nakrycia i oczywiście prezentów pod choinką. Dla wielu z nas wieczór ten kończy Pasterka.

Dalsza część świąt to wspólne kolędowanie, rodzinne spotkania i  życzenia pomyślności w Nowym Roku. Hucznie obchodzone jest Święto Trzech Króli, kończące okres Świąt Bożego Narodzenia.

Wszystkie te zwyczaje sprawiają, że każdy z nas może poczuć prawdziwą Magię Świąt.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Galerii Handlowej „Brama Pomorza", w której prezentujemy Tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Można na niej zobaczyć prace plastyczne dzieci z gminy Chojnice oraz ozdoby świąteczne i pierniczki przygotowane przez mieszkańców Swornegaci. Prezentowane są także choinki wyplecione przez dzieci z Kłodawy, a ze specjalnie przygotowanego kalendarza adwentowego można  zabierać zakładki z „poradami ziołowymi” od seniorów z gminy Chojnice. Wszystko to powstało w oczekiwaniu na Boże Narodzenie i sprawiło wykonawcom wiele radości.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem