Retro Liga. III etap konkursu

Retro Liga. III etap konkursu

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w II etapie historycznego konkursu sportowego „Retro liga” i przysłali odpowiedzi na pytania zamieszczone w ubiegłym tygodniu.

W każdym tygodniu na stronie www.gokchojnice.pl zamieszczamy dwa pytania, które poprzedzone są nawiązaniem do historii regionalnego sportu. Konkurs składa się z ośmiu etapów. Po siódmym, wyłonionych zostanie trzech finalistów, którzy w ostatnim tygodniu trwania konkursu powalczą o zwycięstwo w Retro Lidze. Po każdym etapie losujemy nagrodę. Poniżej prezentujemy pytania III etapu.

Pytanie 1

Wielki żeglarz z małych Charzyków

Łucjan Gierszewski należał w latach 50-tych XX wieku do grona najwybitniejszych żeglarzy w Polsce. Żeglarstwo poznawał w trudnych warunkach, bowiem w fazie powstawania powojennego ruchu żeglarskiego. Mimo to osiągnął wiele znaczących sukcesów. Był zawodnikiem i trenerem, ale kiedy trzeba było stawał się jednocześnie organizatorem i zaopatrzeniowcem. Swoim postepowaniem budził powszechną sympatię i szacunek.

Łucjan Gierszewski urodził się 18 stycznia 1934 roku w Charzykowach. Pochodził z rodziny o bogatych tradycjach żeglarskich i patriotycznych. Ojciec jego, Jan Gierszewski prowadził w Charzykowach restaurację, żywo jednak interesował się żeglarstwem, a w okresie międzywojennym należał do współtwórców charzykowskiego ośrodka sportów wodnych.

W 1950 roku Łucjan rozpoczął bogatą w sukcesy karierę żeglarza bojerowego. W 1951 roku wystartował w bojerowych Mistrzostwach Polski w Giżycku. Jako załogant Pawła Sieradzkiego, wywalczył swój pierwszy tytuł mistrza Polski. Mistrzostwo Polski w bojerach zdobywał także w 1952, 1955, 1956 i 1958 roku. Łucjanowi Gierszewskiemu nie obce było również żeglarstwo jachtowe. W 1953 roku został wicemistrzem Polski w klasie „Omega” i wraz z bratem Czesławem, Wandą Rudnicką, Pawłem Sieradzkim oraz Stanisławem Lewandowskim reprezentował Polskę na międzynarodowych regatach (trójmecz Polska – Węgry – NRD) przeprowadzonych w klasach „Omega” i „Fin”. Zawody odbyły się na Jeziorze Krzywym.

Dyplom Łucjana Gierszewskiego w zbiorach Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach


27 czerwca 1960 roku żeglarstwo polskie poniosło dotkliwą stratę. W dniu tym, wielki żeglarz z małych Charzyków ginie śmiercią tragiczną w wypadku motocyklowym.

Foto. Pierwszy z lewej Łucjan Gierszewski. Fotografia w zbiorach KS

Fotografia przedstawia Łucjana Gierszewskiego i innych żeglarzy podczas międzynarodowych regat, które odbyły się w 1953 roku. Jaki kraj reprezentowały postacie siedzące obok Łucjana Gierszewskiego?

Pytanie 2

Bogata historia zawodów


Foto. Fragment z Kroniki gminy Chojnice.

 


Foto. Archiwum GOK w Chojnicach

W 2013 roku turniej piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Chojnice odbył się na boisku w Ostrowitem. Zawody wygrali gospodarze turnieju. Do sukcesu „Czarnej Gwiazdy” przyczynił się obecny reprezentant Polski (na fotografii powyżej). Podaj jego imię i nazwisko.

Na odpowiedzi czekamy do 22 maja, do godz. 15.00.

Osoby, które nadeślą w wyznaczonym terminie prawidłowe odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody rzeczowej. Wyniki konkursu opublikujemy na stronie gokchojnice.pl do 26 maja 2020r.  Regulamin konkursu do pobrania poniżej. Odpowiedzi należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej  na adres: krzysztofs@gokchojnice.pl (w tytule e-maila: Konkurs „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”). W e-mailu należy zawrzeć zapis:

Wyrażam zgodę, na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, dla potrzeb niezbędnych do realizacji  Konkursu „Retro Liga. Historyczny konkurs sportowy”- Zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE

Regulamin konkursu

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry