Wyjazd do WDK Swornegacie na Koncert taneczny "Tańce narodowe i ludowe"

Wyjazd do WDK Swornegacie na Koncert taneczny

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach po raz pierwszy włączył się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa – 15 września w Swornegaciach odbył się koncert pn.” Tańce narodowe i ludowe”. Wydarzenie z całą pewnością przyczyniło się do promowania różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, co jest jednym z głównych założeń EDD. Kulturę Kaszub Południowych przybliżył gościom imprezy Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus oraz prowadzący koncert: Wojciech Chylewski. Tancerze zaprezentowali m.in. Kosydera, Maruszkę, Ryz Dwa czy żywiołowego Dzeka, budząc podziw publiczności. Prócz tańców były oczywiści śpiewy – w tym popularna frantówka kaszubska „Ach te kulci u mojej Julci…”, która spodobała się szczególnie męskiej części publiczności… Tańce kaszubskie przeplatały się z tańcami narodowymi. Najmłodsza grupa zespołu Krebane zaprezentowała Mazura, Oberka, Kujawiaka, Poloneza, Krakowiaka i Polkę w formie turniejowej, a p. Wojciech opowiedział o  genezie poszczególnych tańców, o krokach i rytmie – specyficznych dla każdego z nich. Nie obyło się bez prezentacji kapeli kaszubskiej. Publiczność wysłuchała ciekawej wypowiedzi o poszczególnych instrumentach a chętni mogli spróbować swoich sił w grze na diabelskich skrzypcach.

Impreza doskonale wpisała się w założenia tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa  - prócz zaprezentowania bogactwa kultury  kaszubskiej, pozwoliła (dzięki wypowiedziom prowadzącego) zwrócić uwagę gości na fakt ,iż obecny obraz wolnej Polski zawdzięczamy nie tylko walce zbrojnej, ale też dbałości o kulturę i tradycję.

Wydarzenie było elementem projektu „Historie o tym, że nawet z kuchni drogi mogą wieść ku wolności” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem