Biesiada sileńska 2018

Biesiada sileńska 2018

Biesiada Sileńska na zakończenie projektu „Lekcje sztuki i wolności”

Uroczystą biesiadą Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach zakończył realizację projektu pn.: „Lekcje sztuki i wolności”. Biesiada odbyła się w dniu Narodowego Święta Niepodległości w Wiejskim Domu Kultury w Silnie.

Tegoroczna uroczystość miała szczególną oprawę ze względu na 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Cały dom kultury był pięknie udekorowany przez dzieci i młodzież z Silna, na stołach znalazły się kotyliony, teksty piosenek, pamiątkowe laurki. Na piętrze WDK goście biesiady mogli obejrzeć wystawę portretów działaczy niepodległościowych z regionu, wykonane przez dzieci z gminnych placówek kultury i prezentację multimedialną na temat różnych dróg, którymi Polacy doszli do niepodległej ojczyzny. Każdy z uczestników otrzymał też okolicznościową jednodniówkę pt.: „Dzwon Niepodległości”, w której znalazły się teksty zwycięzców konkursu literackiego zorganizowanego przez GOK w Chojnicach, krótki rys historyczny losów ziem pomorskich od 1226 roku autorstwa Andrzeja Lorbieckiego, sylwetki wybitnych Pomorzan oraz tekst „Wolność jest jak powietrze” Marii Eichler.

Główną atrakcją wieczoru był koncert, na który złożyły się: występ chóru Lutnia, występy gminnych chórów z Pawłowa, Klawkowa, „Frantówek” z Krojant i „Malw” z Silna. Piosenki śpiewane przez lokalne zespoły spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności.  Punktem kulminacyjnym biesiady był jednak występ pn.: „Piękna nasza Polska cała" w wykonaniu kwartetu smyczkowego "Prestige" oraz solistów - Marty Ustyniak - Babińskiej i Adama Zaremby. Artyści koncert rozpoczęli instrumentalnym wykonaniem poloneza Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny".  Następnie goście mogli wysłuchać arii Miecznika ze "Strasznego dworu"i "Pieśń królowej" z opery "Zygmunt August". W drugiej części koncertu wspólnie z artystami śpiewali "Marszową Warszawiankę 1830", "Pierwszą Kadrową", "Białe róże", "O mój rozmarynie", "My, Pierwsza Brygada", "Wojenko, wojenko", "Serce w plecaku", "Przekorna dziewczyna", "Płynie Wisła". Całość występu pięknie dopełnił  Polonez Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz". Prowadząca koncert – Dorota Borewicz, nie tylko zapowiadała poszczególne utwory, ale także opowiadała historię ich powstania, przybliżała sylwetki autorów, mówiła anegdoty związane z ich wykonywaniem lub twórcami. Oklaski i owacje na stojąco sprawiły, że goście uroczystości mogli na bis wysłuchać (i oczywiście zaśpiewać wspólnie z artystami!) piosenki „Serce w plecaku”.

Tegoroczną „Biesiadę Sileńską” wyróżnił nie tylko fakt obchodzenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też nadzwyczajne zaangażowanie w jej przygotowanie oraz liczny i aktywny udział mieszkańców gminy.

Nie musimy już walczyć o „niepodległą”, musimy jednak dbać o to, żeby pamięć o lokalnych bohaterach, naszej historii oraz tradycję wspólnego celebrowania ważnych świąt przekazać następnym pokoleniom. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Silnie pokazały, że społeczność gminy Chojnice potrafi upamiętnić tak ważną datę w historii a także przemówić do serca i wyobraźni współmieszkańców.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

Pod linkiem relacja z biesiady, dzięki uprzejmości pana Jerzego Erdmana ;) : http://www.chojnice.tv/wideo-4161-W_Silnie_na_Biesiadzie_%C5%9Bwi%C4%99towano_Dzie%C5%84_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci?fbclid=IwAR2W7gkLX38S01bHa8-FVEi0sNyjQm9eMIHvEeNlRHpWSWdu7hGjGATd-tE

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry