Inicjatywy kulturalne mieszkańców gminy Chojnice

Inicjatywy kulturalne mieszkańców gminy Chojnice

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach rozpoczął realizację drugiej części projektu „Mieć pomysł na kulturę”. Pierwszy etap projektu polegał na zdiagnozowaniu zasobów kulturotwórczych, jakie tkwią zarówno w lokalnej społeczności gminy Chojnice, pracownikach instytucji, ale też w naszej tradycji, historii, miejscach. Diagnozę lokalną gminy Chojnice wykonało  Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego z Warszawy. Mieszkańcy, po zapoznaniu się z wynikami badań zgłosili swoje pomysły na ciekawe inicjatywy kulturalne odpowiadające na tą diagnozę. W drugiej części projektu najciekawsze z nich zostały dofinansowane i obecne trwa ich realizacja.

Swoją inicjatywę realizują m.in. mieszkańcy Klawkowa, których projekt „Pokazać trzeba ile jest pracy od ziarenka do bochenka chleba”, zyskał pozytywną opinie Komisji konkursowej. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest ożywienie i podtrzymanie tradycji wyplatania wieńca dożynkowego. Za realizację zadania odpowiada sołtys Klawkowa – p. Ludwika Pokojska, która swoją aktywnością zaraża innych mieszkańców wsi i sprawia, że w miejscowości naprawdę wiele się dzieje.

Ciekawą inicjatywę realizują też mieszkańcy Ostrowitego. Wniosek w odpowiedzi na konkurs GOK-u złożyło Stowarzyszenie Świętego Jakuba Na Rzecz Rozwoju Wsi Ostrowite. Projekt pn. „ Artystycznej rzeźby szkoła u Jakuba Apostoła” przewiduje realizację pleneru rzeźbiarskiego w trakcie którego powstanie rzeźba św. Jakuba oraz warsztatów artystycznych dla dzieci. Realizacja zadania ma przyczynić się do zainicjowania życia kulturalnego w Ostrowitem w oparciu o działalność miejscowego Stowarzyszenia. Umożliwi też mieszkańcom wsi spotkanie z  artystą ludowym i podpatrzenie procesu powstawania rzeźby.

Do realizacji swoich projektów przygotowują się też mieszkańcy Silna, Kłodawy, Krojant Racławek i Pawłowa. Projekt „Mieć pomysł na kulturę” pokazał, że mieszkańcy gminy Chojnice naprawdę mają ciekawe propozycje na ożywienie życia kulturalnego w swoim środowisku, co więcej potrafią pomysły zamienić na działania a efekty ich pracy zadziwiają.

Poniżej fotorelacja z realizacji projektu przez Stowarzyszenie Świętego Jakuba Na Rzecz Rozwoju Wsi Ostrowite.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry