„Powróćmy jak za dawnych lat…”

„Powróćmy jak za dawnych lat…”

W minioną niedzielę w trzech placówkach Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach: WDK w Swornegaciach, WDK w Silnie i Świetlicy w Klawkowie odbyły się audycje muzyczne pn.: „Hanka Ordonówna – osobowość nie tylko sceniczna”. Audycje te miały przybliżyć mieszkańcom gminy Chojnice życie i twórczość jednej z największych postaci świata muzyki, filmu i  teatru XX-lecia międzywojennego – Ordonki. Wszystko to za sprawą projektu „Powróćmy jak za dawnych lat…”,realizowanego przez GOK w ramach Programu „Kultura Dostępna” MKiDN, dzięki któremu mieszkańcy gminy będą mogli poznać muzyczną i filmową kulturę II Rzeczypospolitej.

Uczestnicy niedzielnych audycji mieli okazję zapoznać się, ale też często przypomnieć sobie największe szlagiery wykonywane przez Hankę Ordonównę – wielu widzów z sentymentem wspominało melodie znane przede wszystkim z cyklu „W starym kinie”, który był niegdyś emitowany w telewizji. Wielu też zdziwiło się, słysząc, że przebój znany  jako „Święty  Antoni” to „Piosenka o zagubionym sercu” wylansowana właśnie przez Ordonkę, lub „Uliczkę w Barcelonie” kojarzoną często z mundialem 82r.  w Hiszpanii, za sprawą tekstu zmienionego przez Bogdana Łazukę. Prócz przebojów były też ciekawe informacje z życia scenicznego i  osobistego Hanki Ordonówny. Prowadzący audycję: Adrianna Wdziękońska, Grażyna Nita i Krzysztof Krymer doskonale ilustrowali słowa dotyczące życiorysu tej wielkiej gwiazdy muzyką z okresu międzywojnia. Całość dopełniały wspaniałe stroje wykonawców i rekwizyty sceniczne, które widzów przeniosły w miniony, ale nie zapomniany przecież świat retro.

Wszystkich, którzy są zainteresowani udziałem w kolejnych wydarzeniach związanych z  muzyczną i filmową  kulturą XX-lecia międzywojennego zapraszamy do śledzenia strony Gminnego Ośrodka Kultury  Chojnicach. Kolejne wydarzenie – audycja pt.: „Muzyka i polityka” poświęcona twórczości Ignacego Paderewskiego już na początku czerwca. Ze szczegółowymi informacjami będzie można zapoznać się już wkrótce na stronie www.gokchojnice.pl.

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry