Jak powstają szklane naczynia?

Jak powstają szklane naczynia?

Na dobre wystartował projekt „Napij się bónkawy z kaszubskiej zastawy!”, w którym biorą udział seniorzy z gminy Chojnice. Tematem przewodnim zadania jest zastawa stołowa i kaszubskie tradycje związane z jej wytwarzaniem. Na „dobry początek” uczestnicy projektu odwiedzili hutę szkła w Pucku. Wraz z przewodnikiem wzięli udział w pokazie, podczas którego zobaczyli, jak powstają szklane naczynia i ozdoby. Dowiedzieli się przy okazji, z czego powstaje szkło, w jaki sposób jest barwione oraz czym jest piszczel i bańka. Zobaczyli piec, w którym temperatura przekracza 1300°C i dowiedzieli się, jak ważna w produkcji naczyń ze szkła jest praca w zespole.

Dzięki zwiedzaniu tego miejsca z przewodnikiem przypomnieli też sobie, iż łatwy dostęp do surowców potrzebnych w produkcji szkła: piasku kwarcowego, czystej wody oraz drewna opałowego do pieców hutniczych dawał podstawę do funkcjonowania na Kaszubach niegdyś wielu manufaktur związanych z wyrobem szkła. Dowodem tego są nazwy niektórych miejscowości (Szklana Huta, Zielona Huta….) w naszej okolicy.

Po zajęciach i obiedzie był też czas na spacer po plaży, zwiedzanie zabytków, zakup pamiątek i chwilę oddechu – czyli na wszystko to, co na udanej wycieczce wydarzyć się powinno…

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem