Wystawa seniorów w Bramie Pomorza

Wystawa seniorów w Bramie Pomorza

W Galerii Handlowej Brama Pomorza można już obejrzeć wystawę, która jest podsumowaniem części warsztatowej projektu „Napij się bònkawy z kaszubskiej zastawy!”. Uczestniczący w tym zadaniu seniorzy z gminy Chojnice poznawali i doskonalili różne techniki tworzenia i zdobienia zastawy stołowej, które są popularne na Kaszubach. Przygotowując wraz z uczestnikami projektu ekspozycję przypominaliśmy sobie różne historie nawiązujące do tytułowej „bònkawy”.

Kawę ziarnistą czyli bònczi piło się dawniej na Kaszubach w niedzielę i święta, albo w czasie odwiedzin gości. W wielu domach niewiele różniła się ona od brëjki (kawy zbożowej). Gdy kawę podawało się w szklankach, Kaszubi niejednokrotnie nie bacząc na dobre maniery, podnosili ją pod światło i jeśli orzekli, że widać przez nią Półwysep Helski, znaczyło to, że mamy do czynienia z…lurą.

Zarówno „szklanki”, jak i „lura” przypomniały uczestnikom o czasach ich młodości, która przypadła na okres, gdy czarna kawa była towarem luksusowym. Zaczęliśmy wspominać „kawę po turecku”, „towar spod lady”, koszyczki do szklanek i młynki do kawy. Paniom przypomniały się także klubokawiarnie, zabawy zakładowe i… porcelana z Lubiany.

Wszystko to sprawiło, że tematem przewodnim projektowej wystawy jest „Stołówka w PRL”. Prezentowane w Bramie Pomorza rzeczy wykonali uczestnicy projektu w trakcie warsztatów, część seniorzy przynieśli ze swoich domów. Skorzystaliśmy też z eksponatów z Muzeum PRL w Sępólnie Krajeńskim, które posłużyły do sesji zdjęciowej z udziałem seniorów z Klawkowa – jej efekty to fotografie, które również stanowią część ekspozycji.

 

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies!Korzystamy z ciasteczek wyłącznie, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie strony oraz w celach statystycznych. Możesz w każdej chwili zmienić preferencje ciasteczek dla witryny w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Rozumiem