Warsztaty hafciarskie dla dorosłych z Aleksandrą Lubińską

Jak haftować po kaszubsku

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada w maju i czerwcu zrealizowało projekt dofinansowany ze środków Powiatu Chojnickiego pn.: „Jak haftować po kaszubsku”. Głównym celem  tego zadania było ożywienie zanikającej tradycji haftu kaszubskiego według chojnickich wzorów i jego popularyzacja na terenie Gminy Chojnice.  Inspiracją do opracowania niniejszego projektu była rozmowa z p. Aleksandrą Lubińską – wybitną artystką ludową, jedną z prekursorek haftowania kaszubskimi  wzorami chojnickimi, które zostały uznane przez etnografów, jako charakterystyczne dla tego rejonu Kaszub. Hafciarka ta uświadomiła nam, iż obecnie w powiecie chojnickim bardzo mało osób zajmuje się tym niegdyś najpopularniejszym rękodziełem. Nie ma kół hafciarskich, które prężnie działały tu (głównie w mieście Chojnice, ale też np. w Silnie) jeszcze w latach 90-tych. Powodem takiego stanu rzeczy jest wycofanie się najaktywniejszych liderek, które ze względu na zaawansowany wiek nie czują się już na siłach do działań organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem takich zespołów. Hafciarki z klubów chojnickich zajmowały czołowe miejsca w wielu konkursach, a ich unikatowe prace znajdowały nabywców wśród kolekcjonerów i muzeów. Obecnie, nieliczne panie, które jeszcze haftują uważają, że tradycja haftowania wzorami chojnickimi umrze wraz z nimi. Młodzi nie interesują się haftem kaszubskim, uważając go za zbyt pracochłonny i staromodny.

Z tych też powodów Stowarzyszenie Akolada opracowało projekt, w ramach którego panie z Czartołomia wzieły udział w warsztatach hafciarskich z p. Aleksandrą Lubińską, a dzieci i młodzież z tej miejscowości w warsztatach rękodzielniczych inspirowanych haftem kaszubskim.

Dla pań, które zadeklarowały udział w projekcie, było to częściowo przypomnienie wiedzy i umiejętności, jakie kiedyś wykorzystywały na co dzień ich mamy i babcie, dla dzieci natomiast  często pierwszy kontakt z tym pięknym rękodziełem.

Pierwszym działaniem zrealizowanym w ramach projektu była wizyta starszych uczestniczek projektu w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach. Podczas wizyty, panie z Czartołomia, wzięły udział w warsztatach z etnografem – p. Lidią Białkowską, która na przykładzie muzealnych eksponatów omówiła różne szkoły haftu kaszubskiego. Opowiedziała też jak dobierać kolory i jak komponować własne wzory, aby były zgodne z tradycją naszego regionu.

Miłym zakończeniem projektu był wyjazd naszych pań do Swornychgaci na rozstrzygnięcie konkursu hafciarskiego na który złożyły wcześniej swoje, własnoręcznie wykonane prace. Było dużo śmiechu, oraz wyróżnień. Praca pani Jolanty Drążkowskiej zajęła trzecie miejsce!

Zapisz siędo naszego newslettera!