Historia Czartołomia część IV

Kolejna część naszej Historii- dziś o pobliskim Jarcewie.

W wystawionym w 1366 r. przywileju wielkiego mistrza dla sędziego ziemskiego Jakusza  wieś odnotowana została pod nazwą Jacoschkonitz (Jakuszowa Chojnica). Jakusz miał syna Aleksandra (niem. Sander) i to prawdopodobnie od tego imienia utworzona została niemiecka nazwa Jarcewa – Sandersdorf.

Jest nawet całkiem możliwe, że posiadacze Jarcewa (Jakuszowej Chojnicy) w czasach krzyżackich – sędzia Jakusz i jego syn Sander – byli faktycznie potomkami Myślibora. Od 1332 r. dobra ziemskie w bezpośrednim sąsiedztwie Chojnic i Chojniczek posiadał niejaki Dobiesław, którego można uznać za ojca sędziego Jakusza, zaś położenie jego posiadłości – graniczącej z jednej strony z miastem, a z drugiej z Chojniczkami – pozwala na jej identyfikację z Jarcewem.

Po czasie nazwa Jarcewo pojawiła się w 1570 roku, wówczas jej właścicielem był Jarczewski. Jarcewo przechodziło przez lata z rąk do rąk. Jego właścicielem był między innymi Jan Gilsen – Dorengowski. W XIX wieku właścicielami majątku została rodzina Kreich, która wybudowała obecny dwór. W 1922 roku dwór wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami folwarcznymi nabył Rudolf Fischer. Po II wojnie światowej majątek przejął Skarb Państwa. Zespół dworsko – parkowy w Jarcewie, zachęca do zwiedzania pięknej okolicy, ale o nim już w następnej części naszego artykułu. Na poniższych zdjęciach można zobaczyć Jarcewo sprzed lat. Zapraszam do galerii.

Sercem miejscowości jest również pradolina Strugi Jarcewskiej. Widok, który roztacza się na tą pradolinę pozostawia wiele niezapomnianych wrażeń. Jest to doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek, gdyż przecinają się tu szlaki turystyczne prowadzące do Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Zapisz siędo naszego newslettera!