Historia Czartołomia część I

Jak wiadomo, nie każda wieś może się pochwalić wielkim bogactwem materialnych i niematerialnych elementów dziedzictwa kulturowego. Są one czasem mało widoczne, a lokalna społeczność nawet nie jest świadoma ich istnienia. Czartołomie właśnie ma ukryte bogactwa, które chciałabym przedstawić Państwu chociaż częściowo. Historia tej wsi jest dość rozległa, zarazem interesująca.  Wartość historyczną mają przedmioty czy budowle związane z wydarzeniami historycznymi. Archeologiczne ślady kultury materialnej, zabytki techniki, ale także dokumenty, listy, fotografie, obrazy, miejsca ważnych wydarzeń – są źródłem wiedzy o przeszłości. Krajobraz, w którym mieści się wiele elementów z przeszłości, zyskuje dodatkową wartość – np. pozwala wyobrazić sobie dawne wydarzenia. Postaram się przybliżyć dziś Państwu dwór w Czartołomiu.

Dwór i zabudowania dworskie w Czartołomiu.

Dwór wybudowano w  I połowie XIX w. W tym czasie właścicielem jago był hr. Hilary Skórzewski. Z tego czasu zachowały się relikty architektoniczne: schody do piwnicy, komin, częściowo rozplanowanie parteru. Po drugiej wojnie światowej dwór wyremontowano i wymieniono w nim większość stolarki okiennej i drzwiowej. Wykorzystywano go jako biuro i dom mieszkalny
dla pracowników Zakładu Rolnego w Czartołomiu. Ulegał od tego czasu stopniowej dewastacji.

W ostatniej dekadzie XX w. obiekt zyskuje nowego właściciela i od tego momentu rozpoczyna się jego remont i rozkwit. Całkowicie nowym dobudowanym elementem od frontu jest taras, wybudowany nad głównym wejściem do dworu. Wzbogaca jego frontową elewację i sprawia wrażenie jak by tu był zawsze.

Chronologicznie właścicielami dworu byli:

Hilary Skórzewski – do 1830 r.

Isaak Reis i Edward Beisbarth – do 1870 r.

Zygmunt Samuel – do 1873 r.

Ernst Byrich ojciec I syn – do 1914 r.

Maria i Rudolf von Fischer – do 1945 r.

Skarb Państwa – do 1996 r.

Brygida Rekowska – od 1997 r.

Obecnie dwór jest atrakcją turystyczną, ma charakter pensjonatu agroturystycznego. Niestety na tą chwilę nie można skorzystać
z oferty, ze względu na panującą pandemię.

Jeżeli chociaż trochę zainteresowałam Państwa zarysem historii naszej wsi i chcielibyście poznać więcej szczegółów  chętnie podzielę się informacjami w następnym artykule. Jeśli ktoś chciałby się podzielić swoimi zdjęciami, kronikami, opowieściami zapraszam do kontaktu. Tel 533 343 495, mail: magdalenad@gokchojnice.pl

Dziękuję za udostępnienie materiałów p.Sołtys i p.Andrzejowi Ortmannowi.

Zapisz siędo naszego newslettera!