Andrzejki 2020!

Andrzejki 2020!

Wkrótce Andrzejki!

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.

Przypomnijmy naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków.
To tylko zabawa! Co prawda nikt już nie wierzy, że w ten konkretny wieczór pozna swoją drugą połówkę, jednak wróżby na andrzejki są punktem kulminacyjnym każdej imprezy.

W zeszłym roku laliśmy wosk, a w tym niestety-  musimy ograniczyć spotkania i zorganizować zabawę wśród domowników.

Andrzejki kiedyś a dziś….

Dawniej….

 • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
 • Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych
  z jego zawodem itp
 • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
 • Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
 • Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki[3] lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich
  i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.
 • Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna, do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce.
 • Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana
  na Mazowszu).
 • Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn (wróżba nowoczesna, znana
  w całej Polsce) .
 • Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.

Dziś……

Najbardziej popularnym zwyczajem andrzejkowym jest lanie wosku na wodę. Jeśli zapomnimy o tej wróżbie, nie możemy uznać andrzejek za ważne. Gorący wosk koniecznie trzeba przelać przez otwór w kluczu. Powstały w ten sposób kształt każdy interpretuje indywidualnie. Od tego co zobaczymy będzie zależeć nasza przyszłość.

I pamiętajcie – „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

Użyjmy wyobraźni! Udanych andrzejek!

A wszystkim Andrzejom składamy serdeczne życzenia!

Zapisz siędo naszego newslettera!

Do góry